Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Jan Boży, zakonnik
Dziś jest: Poniedziałek, 08 marca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Ks. Szymon Pikus reprezentantem diecezji na pogrzebie Pawła Adamowicza

sobota, 19 stycznia 2019 11:56 / Autor: Jakub Szczechowski
Justyna Liptak/FotoGość
Jakub Szczechowski

W Gdańsku rozpoczynają się uroczystości pogrzebowe śp. prezydenta Pawła Adamowicza. Mszy św. w Bazylice Mariackiej przewodniczy abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. We mszy świętej jako oficjalny przedstawiciel biskupa Henryka Tomasika i reprezentant diecezji radomskiej bierze udział ks. dr Szymon Pikus, ekonom diecezji.

Ks. Szymon Pikus wskazuje na ciepło i szlachetność pani Magdaleny, którą zna od wielu lat. Księdzu Pikusowi w uroczystościach żałobnych towarzyszą przedstawiciele zarządu Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych TUW. Sekretarzem rady nadzorczej TUW jest żona zamordowanego Prezydenta Gdańska, Magdalena Adamowicz.

- Spotykając się systematycznie dyskutujemy nie tylko na tematy merytoryczne: prawne, wzajemności ubezpieczeniowej czy ekonomii społecznej, ale również dotykamy spraw związanych z nauką społeczną Kościoła, troską o dobro wspólne i sytuację w Polsce oraz w Kościele. Zawsze jednak, na pierwszym planie akcentowała sprawy rodziny, troski o najbliższych, wspólne szczęście Jej małżeństwa z Panem Pawłem i miłość do córek. Były i będą to, pewnie jeszcze nie raz, rozmowy o wartościach podstawowych, o wychowaniu religijnym i bieżących problemach. To jest bardzo szlachetna osoba, to było dojrzałe, odpowiedzialne, oddane sobie i kochające się małżeństwo Państwa Adamowiczów.

Ks. Pikus w rozmowie z reporterem Radia Plus Radom przypomina między innymi, że Paweł Adamowicz jest zasłużony nie tylko dla Gdańska i Polski, ale i dla Archidiecezji Gdańskiej. Święty Jan Paweł II uhonorował go jednym z najwyższych odznaczeń Stolicy Apostolskiej - krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, zaś w 2014 roku wraz z cała swoją rodziną spotkał się z Ojcem Świętym Franciszkiem. 

- Stosownie do możliwości, ksiądz biskup Henryk prosił o złożenie kondolencji i wyrazów współczucia żonie zmarłego i najbliższym. Dzisiaj z pewnością rodzina Pani Magdaleny Adamowicz potrzebuje wsparcia duchowego i modlitwy, ale także, już po pogrzebie, potrzebuje zwykłego spokoju i oddechu od całego tego medialnego oraz politycznego szumu związanego z tragiczną śmiercią męża, ojca i syna, Pawła Adamowicza. Mają oni prawo do prywatności, prawo do żałoby. To będzie także sprawdzian dla różnych środowisk, na ile potrafią uszanować ból i prywatność najbliższych w ich cierpieniu oraz na ile ta śmierć może zmienić naszą postawę i język w dyskusji publicznej – dodaje ks. Szymon Pikus.

Magdalena Adamowicz jest doktorem prawa, adiunktem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego i między innymi z ks. dr. Szymonem Pikusem jest członkiem rady nadzorczejTowarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych w Warszawie. TUW ubezpiecza m.in. od wielu lat kilkanaście diecezji Kościoła katolickiego w Polsce, które tworzą w nim Kościelny Związek Wzajemności Członkowskiej św. Floriana. Z ramienia Kościoła nasz przedstawiciel uczestniczy w pracach rady nadzorczej tego podmiotu, funkcjonującego na polu ubezpieczeń oraz ekonomii społecznej.