Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Żywy Różaniec bez ks. Szymona Muchy

piątek, 01 marca 2019 13:43 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Ks. Szymon Mucha nie będzie już Krajowym Moderatorem Żywego Różańca. Zgodnie z przepisami duszpasterz nie będzie mógł ubiegać się o ponowny wybór. Nowego moderatora zatwierdzi w połowie marca Konferencja Episkopatu Polski.

Ks. Szymon Mucha pełnił funkcję Krajowego Moderatora Żywego Różańca przez 6 lat, czyli dwie kadencje. - W ciągu tego czasu mogłem cieszyć się owocami wspólnych działań, podejmowanych przez diecezjalnych moderatorów w Polsce. W każdej diecezji jest osoba odpowiedzialna za dzieło Żywego Różańca, nawet w strukturach duszpasterstwa wojskowego - powiedział Radiu Plus Radom ks. Szymon Mucha.

Za kadencji ks. Muchy powstał m.in. Statut Żywego Różańca, zatwierdzony przez KEP. Zainaugurowano ogólnopolskie pielgrzymki na Jasnej Górze. Owocem tych 6 lat był również kongres różańcowy. - Różaniec to wielka duchowa siła Polaków. Jest obecnie największą grupą formacyjną w kraju i dlatego powinien być widoczny na forum Kościoła w Polsce - zwrócił uwagę ks. Mucha.

Prawdopodobnie nie ma parafii w Polsce, w której nie działałaby jedna lub kilka róż, czyli kręgów osób odmawiających codziennie dziesiątek różańca w papieskich intencjach, ważnych sprawach dotyczących Kościoła, Polski i świata. Wbrew stereotypom nie są to tylko starsze kobiety, od kilku lat powstają róże tworzone przez mężczyzn, młodzież, całe rodziny. Szacuje się, że należy do nich ok. 2 mln osób. Są to te osoby, na które zawsze można liczyć, organizując życie parafii, ale też rozmaite wydarzenia adresowane do osób spoza: kiermasze, działalność charytatywna, wydarzenia kulturalne.

Ważną inicjatywą środowiska była organizacja modlitwy różańcowej 10 listopada, w przeddzień 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, która była dziękczynieniem za wolność Ojczyzny.

Ponadto Żywy Różaniec podejmuje inicjatywy charytatywne zbierając środki na budowę kaplic na całym świecie.

Ks. Szymon Mucha jest obecnie kustoszem sanktuarium Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole (diecezja radomska). Pełni także funkcję moderatora rodziny różańcowej diecezji radomskiej. Jest to największe stowarzyszenie religijne w diecezji, które powstało w 2000 r. z inicjatywy bp. Jana Chrapka.

Ks. Mucha od lat zajmuje się promocją dzieła duchowej adopcji dziecka poczętego. Jest również inicjatorem Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolatu Margaretek, która odbywa się od kilku lat w Wysokim Kole.

Żywy Różaniec jest wspólnotą założoną przez sługę Bożą Paulinę Jaricot w 1826 r. w Lyonie, zatwierdzoną przez papieża Grzegorza XVI. W Polsce praktyka Żywego Różańca stała się znana już pod koniec XIX w. Od kilku lat Stowarzyszenie Żywy Różaniec ma swój statut, zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu Polski.Dziś w prawie każdej parafii w Polsce istnieje i działa wspólnota Żywego Różańca. Jej członkowie, modląc się w papieskich intencjach Apostolstwa Modlitwy, każdego dnia oplatają modlitwą różańcową cały Kościół i świat, a przede wszystkim tych, którzy najbardziej modlitwy potrzebują.Do Żywego Różańca w całej Polsce należy około 2 mln wiernych. Koła i Róże różańcowe działają we wszystkich diecezjach w Polsce. W 2013 roku dzieło Żywego Różańca w Polsce otrzymało nową ogólnopolską strukturę, która została ujęta w Statucie "Stowarzyszenia Żywy Różaniec" i zatwierdzona przez polskich biskupów. Pismem formacyjnym dla wspólnot Żywego Różańca jest miesięcznik "Różaniec", wydawany przez Wydawnictwo Sióstr Loretanek.