Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Jan z Avili, prezbiter i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Radoszyce
Dziś jest: Poniedziałek, 10 maja 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Wielki Post. Zrezygnować, aby zdobyć coś większego

środa, 06 marca 2019 07:30 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

- To czas, w którym nie tyle mam myśleć o tym, co mam stracić i z czego zrezygnować, ale co bardziej zdobyć. Zastanawiam się, co mam zrobić, żeby być bliżej Boga, co mam zrobić, żeby lepiej i wiarygodniej wypełnić Ewangelię. Jeśli za tym idzie, że muszę coś skrócić, coś odrzucić, z czegoś zrezygnować, to nie dla rezygnacji, tylko dla zdobycia czegoś większego - mówi o Wielkim Poście ks. bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, który poprowadził we wtorek w Radomiu Kapłański Dzień Pokutny.

Biskup Przybylski zachęca na spojrzenie na wielkopostne wyrzeczenia właśnie w duchu budowania.  - Jeżeli Pan Bóg każe nam mieć jakiś dystans do rzeczy, to nie dlatego, że te rzeczy są złe, tylko czasem nasze relacje wobec nich są niezdrowe. Mogą nam przesłonić rzeczy ważniejsze. To jest kwestia rozeznawania w Wielkim Poście.

Wieki Post jest okazją do ukierunkowania ku dobru naszych zmysłów. - Takim się stajesz, na co się patrzysz. O tym myślisz, czego słuchasz. W dzisiejszych czasach to bardzo ważna przestrzeń naszej pracy nad sobą. Cały świat mediów, komputerów, tabloidów to bardzo wielkie wyzwanie, aby zastanowić się nad swoją relacją wobec tego. To też refleksja nad tym, czy słuchamy bardziej świata czy Boga, jakie słowa nadają rytm naszemu życiu - czy to, co się mówi w mediach, czy też Słowo Boże - mówi bp Andrzej.

Warto zrezygnować czy ograniczyć to, co czyni nas chorymi duchowo, co nas zniewala. To kwestia bardzo indywidualna. - Jeśli ktoś rozeznałby, że korzystanie z komputera, wchodzenie na facebooka jest tak straszną chorobą dla niego, to warto zrobić sobie radykalny post, żeby zobaczyć choćby, że to wcale tak nie jest, że jeszcze nie jestem uzależniony. To jest rozeznanie każdego z nas, czy tu chodzi tylko o korektę korzystania czy chodzi o uwolnienie się od uzależnienia - wskazuje bp Przybylski.