Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Władysław z Gielniowa
Dziś jest: 25 września 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Wszyscy idziemy na marsz!

wtorek, 27 maj 2014 13:37 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Na największe rodzinne wydarzenie w Radomiu zaprasza biskup Henryk Tomasik. Będzie to marsz dla życia i rodziny, który przejdzie ulicami Radomia w najbliższą niedzielę. Podobne inicjatywy odbędą się w trzech innych miastach w diecezji radomskiej: Opocznie, Skarżysku-Kamiennej i Starachowicach.

Biskup Tomasik wyraził opinię, że podobne marsze są już zjawiskiem ogólnoświatowym, szczególnie w krajach europejskich jest bardzo widoczne. - Zauważyliśmy odnowę spojrzenia na sakrament małżeństwa i rodzinę. W wielu krajach są organizowane potężne marsze w obronie tradycyjnego modelu rodziny czy życia. To zewnętrzne znaki aprobaty dla tych wartości. Europa powoli się budzi, zauważyła niebezpieczeństwo kulturowe widoczne w wielu krajach. Dlatego cieszę się, że coraz więcej osób włącza się w to wielkie dzieło odbudowania szacunku dla rodziny i małżeństwa. Zachęcam wszystkich do udziału w tych marszach - powiedział biskup Henryk Tomasik.

W tym roku marsz odbędzie się pod hasłem "Rodzina Obywatelska. Rodzina – Wspólnota – Samorząd". Organizatorzy marszu zwracają uwagę, że rodzina jest jednym z najważniejszych zasobów wspólnoty lokalnej i samorządu. - To w rodzinie wykuwa się kapitał społeczny osób, które w dorosłym życiu będą funkcjonowały w lokalnej wspólnocie. Tutaj dziecko zdobywa swoje pierwsze doświadczenia społeczne, uczy się określonych zachowań, norm postępowania, rozwija swoją indywidualność, osobowość i  psychikę - mówią organizatorzy radomskiego marszu, który odbędzie się w najbliższą niedzielę. Dodają, że to rodzina jest pierwszym miejscem kształtowania tożsamości kulturowej, historycznej i terytorialnej, tak istotnej w budowaniu wspólnoty lokalnej.
Radomski Marsz dla Zycia i Rodziny rozpocznie się o 15.00 Mszą świętą w kościele farnym. O 16.00 uczestnicy marszu pójdą ulicą Żeromskiego, Traugutta, Piłsudskiego na Plac Konstytucji 3 Maja. Zakończenie marszu odbędzie się piknikiem rodzinnymi przy gmachu Corazziego.