Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Ponad 60 nowych lektorów

sobota, 23 marca 2019 21:24 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

W Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu zakończyła się tegoroczna Szkoła Lektora - błogosławieństwo do pełnienia tej funkcji otrzymało 60 ministrantów z Radomia i Diecezji Radomskiej.

Centralnym punktem uroczystości była Msza Św. o godz. 14, której przewodniczył biskup radomski Henryk Tomasik. Ministranci spotkali się też z rektorem WSD ks. Jarosławem Wojtkunem. Sobotnia uroczystość była zwieńczeniem trzech sesji Szkoły Lektora, podczas których ministranci doskonalili warsztat, ale także pogłębiali swoją wiarę i wiedzę w zakresie fonetyki, liturgiki i biblistyki.

- Przed nami bardzo ważne zadanie, aby odkrywać głębię Eucharystii, aby wciąż odkrywać na nowo i pogłębiać naszą świadomość, że udział w Mszy św. jest przywilejem. Troszkę traktujemy to jako obowiązek, ale to jest przede wszystkim przywilej chrześcijanina, że może uczestniczyć w sprawowaniu, w uobecnianiu Najświętszej Ofiary Jezusa Chrystusa i składać swoje dary duchowe - mówił w homilii bp Tomasik:

Szkoła Lektora to doskonalenie w czytaniu Słowa Bożego. Zwieńczeniem są błogosławieństwo i krzyż lektorski od ks. biskupa:

Posługa lektora polega na odczytywaniu podczas Mszy Św. i nabożeństw czytań z Pisma Św., z wyjątkiem Ewangelii. Lektor może też odczytywać modlitwę powszechną podczas liturgii. Jeśli nie ma kantora, lektor wykonuje psalm responsoryjny. W czasie procesji na wejście może także wnieść Ewangeliarz.

Wśród ministrantów, który otrzymał krzyż lektora i uczestniczył w szkoleniu był Kajetan Rabiniak z parafii św. Łukasza w Radomiu. - Tam bardziej zrozumiałem Mszę św. Mam większą świadomość tego, że mogę być bliżej Jezusa, że czytając Jego słowo, mogę służyć innym ludziom w kościele - mówi. Filip Pęczek z parafii pw. św. Marcina w Tomaszowie Mazowieckim przyznaje, że w szkole lektora nauczył się tego, by dostrzegać piękno Liturgii, a przekazywanie słowa Bożego to zaszczyt, ale też trudne zadanie:

- Lektor to ostatni pośrednik między wiernymi a Słowem Bożym - mówi biskup Henryk Tomasik. - To szczególny przywilej - dodaje:

- Krzyż lektora jest dla nich znakiem, który przyjmują. Jest dla nich zobowiązaniem, żeby nie tylko to Słowo Boże głosić, czytać, ale również nim żyć i je pogłębiać - tłumaczy diecezjalny duszpasterz ministrantów ks. Michał Michnicki:

Diecezjalny duszpasterz ministrantów zaprasza też do Szkoły Ministranta dla ministrantów młodszych. - Zapraszamy tych ministrantów, żeby stworzyć wspólnotę, udoskonalić swoje umiejętności i powoli podprowadzać ich, aby brali udział w tych inicjatywach, które organizuje Diecezjalne Duszpasterstwo Ministrantów i Diakonia Liturgiczna Ruchu Światło-Życie - mówi.