Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Marek, Ewangelista
Dziś jest: Czwartek, 25 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Św. Jan Paweł II patronem kolejnej szkoły

piątek, 30 maj 2014 15:18 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Święty Jan Paweł II jest wzorem do naśladowania i przewodnikiem na drogach wiary - mówił biskup Henryk Tomasik, który celebrował Mszę świętą w kościele w Goryniu. Publiczna Szkoła Podstawowa w Woli Goryńskiej otrzymała imię św. Jana Pawła II. To 37. placówka oświatowa w diecezji radomskiej, której patronem został papież-Polak. W trakcie uroczystości został również poświęcony sztandar szkoły.

- Każdy sztandar nawiązuje do wielkich wartości: Boga, honoru i Ojczyzny. Te wartości są dla nas drogowskazem. Jan Paweł II prosił nas, abyśmy byli zatroskani o losy kraju. Prosił nas, abyśmy "całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością" - mówił w homilii biskup radomski.

Przypomniał też słowa Jana Pawła II, który mówił, że "tylko Chrystus poznany, pokochany i wyznawany jest prawdziwym waszym przyjacielem". - Dzisiaj dziękujemy za naszego Patrona i prosimy, aby każdy z nas szedł drogą Ewangelii - powiedział bp Tomasik.

Bernard Dasiewicz, przedstawiciel Rady Rodziców podczas poświęcenia pamiątkowego obelisku przed szkołą, na którym zostały wyryte słowa "Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali" powiedział, że "słowa te zobowiązują do wyznawania czynem wartości o których nauczał nas patron, czyli do wspólnego wychowania i wdrażania do odpowiedzialnej służby Bogu i Ojczyźnie, aby następne pokolenia kroczyły drogami wiary, prawdy, sprawiedliwości i poszanowania drugiego człowieka".

Początki szkoły w Woli Goryńskiej sięgają okresu międzywojennego. Została zbudowana wówczas przez mieszkańców drewniana szkoła, która w czasie wojny została rozebrana przez Niemców. Drewno zostało wykorzystane do utwardzenia drogi oraz budowy baraków. Na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku rozpoczęto budowę nowego budynku szkoły i domu nauczyciela.