Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski
Dziś jest: Wtorek, 23 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Wielka Sobota i Wigilia Paschalna

piątek, 19 kwietnia 2019 21:16 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Do wieczora Kościół trwa na cichej modlitwie. Po zmroku będzie radować się ze zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Taka jest paschalna sobota.

W Wielką Sobotę podobnie jak w Wielki Piątek nie jest sprawowana Msza Św. Tradycyjnie święcimy pokarmy, które trafią na wielkanocny stół. Nie to jest jednak najważniejsze. Cały czas mamy możliwość adoracji Najśw. Sakramentu i krzyża. - Wielu wiernych idzie tego dnia do świątyni poświęcić pokarmy, przechodzą obok Grobu Pańskiego, nawet na chwilę się tam nie zatrzymując, chyba że z ciekawości zobaczyć dekorację, tymczasem tam jest Jezus obecny w Najśw. Sakramencie. Trzeba na chwilę uklęknąć i powiedzieć: Jezu, dziękuję Ci, że za mnie umarłeś - podkreśla liturgista ks. dr Tomasz Herc.

W inną rzeczywistość wchodzimy wieczorem, kiedy rozpocznie się Wigilia Paschalna. Przepisy liturgiczne zalecają, by liturgia rozpoczynała się, kiedy jest już ciemno. Dlaczego? - Pierwszym elementem tej liturgii jest uroczyste błogosławieństwo i poświęcenie ognia i zapalenie od tego ognia świecy paschalnej - świecy symbolizującej zmartwychwstałego Jezusa. Tę świecę trzykrotnie się unosi: przy ognisku, pod chórem i u stopni ołtarza, a unosząc wyśpiewuje się: Światło Chrystusa. Sens jest wtedy, gdy to światło rozświetla mrok. Ostatnim razem, kiedy kapłan lub diakon zaśpiewa "Światło Chrystusa", w ciemnym kościele zapalają się wszystkie światła - symbol Chrystusa, który pokonuje zło, śmierć i grzech - wyjaśnia nasz rozmówca.

Liturgia Wigilii Paschalnej składa się z kilku części. Początek to wspomniana już liturgia światła. Warto zatrzymać się nad obrzędem ozdobienia paschału. Na tej woskowej świecy są symbole Alfa i Omega, co oznacza początek i koniec, którym jest Bóg. Na paschale kapłan rzeźbi też krzyż, a wokół niego cyfry bieżącego roku oraz umieszcza pięć czerwonych gwoździ, symbolizujących rany Chrystusa. Wierni zapalają od paschału przyniesione przez siebie świece podczas drugiego i trzeciego zatrzymania się ze świecą paschalną. Świece mamy zapalone podczas Orędzia Paschalnego oraz podczas liturgii chrzcielnej, kiedy odnowimy przyrzeczenia chrzcielne.

"Weselcie się już, zastępy Aniołów, w niebie: weselcie się, słudzy Boga. Niechaj zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo..." - tak zaczyna się Orędzie Wielkanocne (Exsultet). To najdłuższy śpiew w liturgii. - Zachęcam, by słuchać się w słowa. Jest to hymn ku czci zwycięskiego i zmartwychwstałego Chrystusa i całego misterium odkupienia, zaplanowanego przez Boga w historii zbawienia.

Kolejna część to liturgia słowa. Maksymalnie może być dziewięć czytań. W większości parafii liczba ta ograniczona jest do czterech czy pięciu. - Zawsze najważniejszym czytaniem, którego nigdy nie można opuścić jest czytanie o przejściu Izraelitów przez Morze Czerwone, kiedy to Bóg okazał swoją potęgę, pokonał Egipcjan, a uwolnił z ich niewoli Izraelitów. Jest to, jak usłyszymy w Orędziu Paschalnym, ta sama noc. Tutaj już nie Egipt nas ściga, ale grzech i skutki tego grzechu, a uwalniającym od śmierci, od skutków grzechu jest Jezus Zbawiciel - mówi ks. Herc. Po czytaniach ze Starego Testamentu śpiewamy hymn "Chwała na wysokości Bogu" i znów wybrzmiewa dźwięk dzwonów i organów.

Podczas liturgii chrzcielnej błogosławiona jest woda. Paschał jest trzykrotnie zanurzany w wodzie, która będzie służyła do udzielania sakramentu chrztu św. Dziś odnawiamy także przyrzeczenia chrzcielne. To, co w naszym imieniu składali rodzice, ponawiamy podczas Wigilii Paschalnej. Odśpiewana zostaje też Litania do Wszystkich Świętych, a wierni zostają pokropieni wodą święconą. Kościół od początku w Wigilię Paschalną udzielał sakramentu chrztu. W niektórych parafiach ta tradycja jest kontynuowana.

Zwieńczeniem jest liturgia eucharystyczna, a w niektórych parafiach odbywa się także procesja rezurekcyjna.

Warto dodać, że Liturgia Wigilii Paschalnej nazywana jest matką wszystkich liturgii i matką wszystkich wigilii. - Jest najważniejszą i najpiękniejszą liturgią Kościoła - mówi ks. Tomasz Herc.

Radio Plus Radom będzie transmitować Liturgię Wigilii Paschalnej z klasztoru dominikanów w Warszawie. Początek o godz. 20.