Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Marek, Ewangelista
Dziś jest: Czwartek, 25 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Matka Boża wychodzi na osiedle!

piątek, 10 maj 2019 17:03 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Jakub Szczechowski/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

W każdą niedzielę o godz. 20.00 wierni z parafii Matki Bożej Bolesnej wychodzą z figurą Matki Bożej do wybranej okolicy na osiedlu Obozisko i śpiewają Litanię Loretańską. To krok w kierunku osób chorych i starszych, którym łatwiej jest wyjść na osiedle niż dostać się do kościoła. To również nawiązanie do tradycji śpiewania majówek przy krzyżach i figurkach. 

Pomysł narodził się trzy lata temu. Trzeciego maja odbyło się pierwsze tegoroczne spotkanie z Matką Bożą na ulicach osiedla, niedziela 5 maja przyniosła już większą frekwencję. Chodzi o to, aby w każdą niedzielę dotrzeć do innego rejonu parafii Matki Bożej Bolesnej w Radomiu. - Bardzo często zdarza się tak, że wiele osób starszych otwiera okna i w ten sposób włączają się we wspólny śpiew. Przychodzimy do nich z Matką Bożą, przywracamy dawny zwyczaj - wyjaśnia ks. Gabriel Marciniak - proboszcz parafii Matki Bożej Bolesnej w Radomiu: 

 

- Jest to również forma ewangelizacji - dla dorosłych i dla dzieci - zauważa ks. Gabriel Marciniak: 

 

Każde spotkanie ma podobny przebieg. Wierni zbierają się o godz. 20.00 na placu między blokami z przyniesioną z kościoła figurą Matki Bożej. Śpiewana jest Litania Loretańska, następnie uczestnicy odmawiają dziesiątkę Różańca, po niej odśpiewują Apel Jasnogórski. Zmienia się jedynie lokalizacja: 

  • 12 maja: przy blokach Rodziny Winczewskich 4, 6 i 6 A
  • 19 maja: pomiędzy blokami Lelewela 3 i 5, Rodziny Winczewskich 2
  • 26 maja: pomiędzy wieżowcami 11 Listopada 2/4 i 6/8. 

O idei wydarzenia, osobach, któe biorą w nim udział i wartości wspólnej modlitwy "w plenerze" opowiedział w Radiu Plus Radom ks. Gabriel Marciniak - proboszcz parafii MB Bolesnej. Całości romowy wysłuchać można tutaj. Rozmawia Radosław Mizera: