Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Stefan IX, papież WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: Piątek, 29 marca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Kozienickie hospicjum ma rok

wtorek, 14 maj 2019 18:36 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

W Kozienicach od roku działa hospicjum domowe. Swoją opieką objęło do tej pory 35 osób z terenu powiatu kozienickiego. W planach jest uruchomienie hospicjum stacjonarnego.

Inicjatywa zrodziła się w ramach Parafialnego Zespołu Caritas w parafii Św. Krzyża. Najpierw powstała filia wypożyczalni sprzętu medycznego Caritas. Okazała się bardzo potrzebna. To było inspiracją do pójścia o krok dalej. - Na początku była to pomoc, i jest do tej pory, ludziom terminalnie chorym, czyli po wylewach, po udarach. To doprowadziło nas do odpowiedzi na wyzwanie chorób onkologicznych - mówi ks. Tomasz Pastuszka, współtwórca i duszpasterz hospicjum.

W maju ubiegłego roku powstało stowarzyszenie Hospicjum Kozienickie im. Sł. B. Matki Kazimiery Gruszczyńskiej. Do tej pory hospicjum domowe objęło opieką 35 osób, a obecnie jest to 14 osób. Chorych można zgłaszać bezpośrednio w kancelarii parafii Św. Krzyża. W hospicjum pracuje 5 pielęgniarek i 2 rehabilitantów. - Panie pielęgniarki dwa razy w tygodniu odwiedzają ludzi chorych, podobnie rehabilitanci. Jeżeli jest jakaś większa konieczność, to wiadomo, że dostosowujemy plan do każdego człowieka chorego. 12 osób - wolontariuszy codziennie chodzi do chorych i pomaga im w toalecie, w organizacji dnia, razem z nimi modli się i spędza czas - mówi duszpasterz hospicjum. Stowarzyszenie skupia 49 osób. Podzielone jest na kilka sekcji. To sekcja transportowa, której zadaniem jest dowóz pielęgniarek i rehabilitantów do chorych. Jest też sekcja, trudniąca się pozyskiwaniem środków finansowych czy sekcja wypożyczalni sprzętu medycznego. Kluczowa jest oczywiście sekcja medyczna - pielęgniarki i rehabilitanci.

Celem i pragnieniem stowarzyszenia jest utworzenie hospicjum stacjonarnego. - To nie jest proste działanie. Trzeba do tego na pewno podejść z bardzo dużą rozwagą i cierpliwością, bo środki finansowe akurat w tym aspekcie są czynnikiem decydującym. Trzeba je w sposób umiejętny pozyskać i mądrze zrealizować, nie zmarnować ich. Przygotowujemy się do umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, więc myślę, że wtedy troszeczkę będzie nam łatwiej pokonywać tę barierę finansową, bo do tej pory utrzymujemy się z własnych środków, z życzliwości urzędu gminy, starostwa, a także ludzi dobrego serca - mówi ks. Tomasz Pastuszka.

W niedzielę 2 czerwca w kościołach na terenie powiatu kozienickiego przeprowadzona zostanie kwesta na rzecz hospicjum.