Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kajus, papież
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kunice
Dziś jest: Czwartek, 22 kwietnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Siedleckie dziękczynienie za 50 lat kapłaństwa biskupa Tomasika

niedziela, 26 maj 2019 19:04 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. podlasie24.pl
Jakub Szczechowski

Biskup radomski Henryk Tomasik świętował dziś razem ze swoimi kolegami z rocznika święceń złoty jubileusz kapłaństwa. 

Ks. bp Tomasik przewodniczył Mszy Św. o godz. 18 w siedleckiej katedrze. Sprawowana była w intencji ks. biskupa Tomasika i kapłanów wyświęconych razem z nim w 1969 roku. Na początku liturgii ks. prał. Albert Warso przeczytał list od papieża Franciszka, w którym Ojciec Święty dziękuje biskupowi Tomasikowi za trud duszpasterski dla wspólnoty diecezjalnej, a zwłaszcza za duszpasterstwo młodzieży: „Biskupowi Radomskiemu, przeżywającemu szczęśliwie złoty jubileusz święceń kapłańskich, towarzyszymy naszymi własnymi modlitwami i bardzo chwalimy jego pasterską troskę o wspólnotę swego prezbiterium i wiernych, a najbardziej zaś młodych, których do Chrystusa i Kościoła umiał prowadzić. Życzymy więc, za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny, wszystkiego najlepszego i bardzo serdecznie udzielamy błogosławieństwa, prosząc o modlitwy aby nasza posługa Świętego Piotra była należycie wypełniona. Watykan, dnia 14 maja 2019 roku. Franciszek, Papież”.

- Dzisiaj dziękujemy wraz z naszymi jubilatami Panu Bogu za ich powołanie do kapłaństwa, za seminarium, w którym przygotowywali się do posługi duszpasterskiej, za dar święceń kapłańskich. Dziękujemy za biskupów, którzy w dniu święceń wkładali na nich ręce przekazując im Ducha Św. i Jego dary - mówił w homilii biskup siedlecki Kazimierz Gurda. - Kościół siedlecki dziękuje wam za waszą posługę, za waszą wierność, za waszą miłość, za poświęcenie dla Chrystusa obecnego w Kościele. Niech Duch Św. dalej was prowadzi, daje radość z wypełniania zadania, jakie zlecił wam Jezus.

- Dziś po 50 latach chcemy życzyć wam, żeby każdemu z was chciało się dalej chcieć być kapłanem Jezusa Chrystusa, być kapłanem Kościoła i by to, co jeszcze Pan Bóg przygotował, każdy z was umiał przyjąć, ofiarować i oddać, aby do końca się spalić na tym ołtarzu Chrystusowego kapłaństwa - życzył proboszcz parafii katedralnej w Siedlcach, ks. Grzegorz Suchodolski. Wieloletni współpracownik ks. bpa Tomasika ofiarował na jego ręce ikonę 13 Męczenników z Pratulina.

Na ręce Biskupa Henryka Tomasika, kapłani wręczyli ikonę z wizerunkami 13 mężczyzn z Podlasia, Błogosławionych Męczenników z Pratulina. - Niech ta ikona przypomina, że świętość jest możliwa, choć idzie właśnie przez to co trudne, niezrozumiałe czasami, bolesne, ale jednak zwycięski, bo ofiarowane Panu Bogu i przeżywane z Nim w ścisłej jedności. Każdemu z was, życzymy, więc świętości na dalszych etapach waszego posługiwania tu w Siedlcach, w Drohiczynie, w Monachium i w Radomiu – mówił ks. Suchodolski.

- Panu Bogu dziękujemy, że mogliśmy uczestniczyć w tych wielkich tajemnicach zbawienia, pełniąc służbę kapłańską w ciągu 50 lat - powiedział na koniec ks. bp Henryk Tomasik.

 Ks. biskup Tomasik kształtował w diecezji siedleckiej swe powołanie, przyjął święcenia, duszpasterzował i przez 17 lat pomagał swym biskupom diecezjalnym jako biskup pomocniczy.

Biskup radomski będzie świętował złoty jubileusz w Radomiu w najbliższą sobotę. 1 czerwca w katedrze o godz. 11.00 będzie sprawowana Msza Św. dziękczynna w intencji ks. bpa Tomasika i ks. bpa Adama Odzimka.