Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Władysław z Gielniowa
Dziś jest: 25 września 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Dwie "Sprawiedliwe" z Suchedniowa

środa, 11 czerwca 2014 22:22 / Autor: Jacek Wieczorek
Od lewej: s. Kazimiera Morawska, s. Serafina Adela Rosińska i s. Kornelia Jankowska
Jacek Wieczorek

Dzisiaj w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski trzech polskich księży i dwie siostry zakonne z Suchedniowa uhonorowano pośmiertnie za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej.

Trzech polskich księży i dwie siostry zakonne uhonorowano dziś pośmiertnie za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej. Po raz pierwszy w historii nadanie tytułu "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" odbyło się podczas zebrania plenarnego polskiego Episkopatu. Krewnym uhonorowanych medale i dyplomy wręczył ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner.

Wzruszająca ceremonia, w której wzięli udział krewni ratujących i uratowanych oraz polscy biskupi zakończyła się odczytaniem modlitwy za naród żydowski, jaką dokładnie 15 lat temu na Umschlagplatz w Warszawie wzniósł święty Jan Paweł II.
Tytułem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" uhonorowane zostały dwie siostry zakonne – s. Serafia Adela Rosolińska i s. Kornelia Jankowska z Suchedniowa.
Rozpoczynając uroczystość abp Stanisław Gądecki przypomniał, że podczas hitlerowskiej okupacji Polska była jedynym terytorium na którym za pomoc Żydom obowiązywała bezwzględna kara śmierci. Podkreślił, że w dziele ratowania żydów Kościół odegrał rolę niebagatelną.
Powołując się na badania przeprowadzone z różnych krajach europejskich oraz USA, abp Gądecki podkreślił, że pomoc świadczona przez duchowieństwo katolickie byłą zjawiskiem dość powszechnym. Bezpośrednio pomagało Żydom 75 proc. ówczesnego episkopatu Polski – pomijając biskupów wygnanych i uwięzionych w obozach koncentracyjnych. Żydzi byli ukrywani w ponad 70 klasztorach męskich, z pomocą pospieszyły 363 domy zakonne sióstr, ponad 150 księży pomagających Żydom zostało zamordowanych – wskazywał przewodniczący KEP.
Wspominając postacie uhonorowanych dziś sióstr i księży, abp Gądecki powiedział, że "pośród postaw nieszlachetnych, ludzie ci byli świadkami heroicznej miłości bliźniego, wyrosłej z nieskażonych źródeł Ewangelii".
Ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner podkreślił, że medal "Sprawiedliwy wśród narodów świata" jest najwyższym cywilnym odznaczeniem Izraela. Zwrócił uwagę, że ci, którzy podczas wojny decydowali się pomagać Żydom czynili to z narażeniem życia - nie tylko swojego ale i swoich rodzin a także swoich klasztorów.
"Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, co zadecydowało o tym, że ktoś ryzykował i pomagał – mówił izraelski dyplomata. – Każdy z nas powinien zapytać samego siebie, co by zrobił w podobnych okolicznościach: czy bym ratował czy nie" - dodał.
Odznaczenia dla sióstr przyznane zostały na wniosek mieszkającej w Australii Joan Kirsten. W czasie wojny nazywała się Joanna Przygoda. Jako 3-letnie dziecko została wyniesiona przez rodziców z warszawskiego getta. Wraz z matką znalazła schronienie u Marii Kaczyńskiej w Milanówku. W maju 1943 r. ich kryjówka została odnaleziona przez Niemców.
Po śmierci matki i aresztowaniu ojca, po półrocznej tułaczce, w styczniu 1944 r. Joasią zaopiekowały się siostry zakonne prowadzące ochronkę w Suchedniowie. Dziewczynką zajmowała się przełożona klasztoru sióstr Najświętszego Imienia Jezus s. Serafia Adela Rosolińska oraz s. Kornelia Jankowska. W gronie 80 dzieci Joasia była jedyną Żydówką.
W uroczystości udział wzięła córka Joanny Przygody – Karen Kirsten, która przyleciała z Nowego Jorku z całą rodziną. Medal i dyplom honorowy odebrał Wojciech Przesmycki – krewny s. Kornelii.
Ze względu na niemożność odnalezienia krewnych s. Serafii jej odznaczenie miało jedynie wymiar symboliczny. Dyplom odebrała przedstawicielka Zgromadzenia, s. Stanisława Marylska.
Ceremonia wręczenia medali zakończyła się odczytaniem przez abp. Stanisława Gądeckiego modlitwy za naród żydowski, jaką dokładnie 15 lat temu na Umschlagplatz w Warszawie wzniósł święty Jan Paweł II.
Tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” jest nadawany od 1963 r. przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie. Wyróżnieniem tym honorowane są osoby, które w czasie Holokaustu z narażeniem życia i bezinteresownie niosły pomoc prześladowanym Żydom.
Instytut Yad Vashem uhonorował dotychczas 25271 bohaterów z 47 krajów, w tym 6454 Polaków.
Osoby uznane za Sprawiedliwych otrzymują specjalnie wybity medal ze swoim nazwiskiem oraz dyplom honorowy. Ich imiona i nazwiska zostają również wyryte na kamiennych tablicach w Ogrodzie Sprawiedliwych w Jerozolimie. Od kilku lat Bohaterom nie sadzi się już drzewek z powodu braku miejsca.
W uznaniu zasług Bohaterów, Państwo Izrael dodatkowo odznacza Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, nadając im za życia honorowe obywatelstwo. Odznaczenia Sprawiedliwych są wręczane na ceremoniach w Izraelu lub w izraelskich placówkach dyplomatycznych na całym świecie. Ambasada Izraela w Polsce organizuje kilkanaście takich uroczystości rocznie, głównie w Warszawie.