Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Agnieszka z Montepulciano, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Sobota, 20 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Biskup, który zostawił trwałe ślady

czwartek, 18 lipca 2019 08:08 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. Bp Jan Chrapek/FB
Jakub Szczechowski

71 lat temu urodził się ks. bp Jan Chrapek. Był biskupem radomskim w latach 1999-2001. Zginął w wypadku samochodowym 18 października 2001 r.

„Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały Cię” - to dewiza życiowa ks. bpa Jana. Tak rzeczywiście się stało. Biskup Chrapek dał się poznać jako doskonały duszpasterz, otwarty na nowe potrzeby społeczne i ludzi najbardziej potrzebujących. Kontynuował i rozwijał dzieła charytatywne w diecezji radomskiej. Z jego inicjatywy otwarte zostały stołówki dla ubogich, przychodnia lekarska dla ludzi ubogich i pozbawionych ubezpieczenia. Założył telefon zaufania Linia Braterskich Serc. Szczególny akcent kładł na duszpasterstwo młodzieży – w pamięci wielu pozostały Apele Młodych gromadzące kilkutysięczne rzesze młodzieży. Wtedy też powstał klub młodzieżowy „Arka”. Ks. bp Chrapek współorganizował Wydział Teologiczny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Radomiu.

Biskup radomski współtworzył Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, był przewodniczącym Rady Episkopatu Polski do spraw Środków Społecznego Przekazu, organizował też pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. Opublikował wiele książek i artykułów poruszających problematykę etyki mediów. Podkreślał ich rolę w kształtowaniu ludzkich postaw. Był też autorem 10 przykazań dla dziennikarzy.

Jedną z form diecezjalnego uczczenia pamięci biskupa Chrapka jest nagroda Viventi Caritate - Żyjącemu Miłością. Jeśli chodzi o skalę uniwersalną Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia przyznaje "Totusy". Środowisko dziennikarskie powołało zaś nagrodę "Ślad.

Biskup Jan Chrapek (1948-2001) był od 1975 r. kapłanem zgromadzenia św. Michała Archanioła (michalitów). Przez wiele lat pracował w środkach społecznego przekazu, m.in. był redaktorem naczelnym wydawanego przez jego zakon miesięcznika "Powściągliwość i Praca". 25 marca 1992 w związku z restrukturyzacją Kościoła katolickiego w Polsce Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji drohiczyńskim, skąd w 1994 przeniósł go na podobne stanowisko w diecezji toruńskiej, a 28 czerwca 1999 mianował go biskupem radomskim. Stanowisko to pełnił tylko dwa lata - do tragicznej śmierci w wypadku samochodowym 18 października 2001 r