Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maciej Apostoł              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jóźwików, Sarbice
Dziś jest: Piątek, 14 maja 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Obierz kurs na Siczki!

poniedziałek, 29 lipca 2019 19:17 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Do 18 sierpnia można zapisywać się na VII Regaty Żeglarskie Diecezji Radomskiej imienia ks. dr Zdzisława Domagały. Impreza odbędzie się 31 sierpnia na Zalewie Siczki.

- Żeglarstwo daje nam wolność, daje nam możliwość wykorzystania natury, żeby fajnie spędzić czas z rewelacyjnymi ludźmi, którzy mają podobne pasje. Możemy razem tworzyć coś pięknego - zachęca Katarzyna Oleś, prezes Klubu Żeglarskiego "IKAR" - Jedlnia-Letnisko. Regaty te mają charakter rodzinny, przyjacielski, ale nie brakuje ambitnej rywalizacji. - Kiedy załogi idą na wodę, to widać, że każdy chce wygrać. Nie ma tych, którzy chcą przypłynąć ostatni. Jest to jednak czysta rywalizacja. Tutaj nie da się przeciwnika sfaulować, zagrać niezgodnie z przepisami. Po prostu wygrywa lepsza załoga - mówi główny sędzia Dariusz Świderski.

Regaty po raz trzeci odbędą się na Zalewie Siczki. - To bardzo wymagający akwen. Żeglarze będą mogli sprawdzić swoje umiejętności żeglarskie, logistyczne, ponieważ jest to zbiornik dość mały, niemal z każdej strony porośnięty wysokimi drzewami, przez co wiatr jest dość zmienny. Jeżeli ktoś poradzi sobie na Siczkach, pozna i wyczuje ten wiatr, to wszędzie indziej będzie miał dużo łatwiej i sprawniej - mówi Katarzyna Oleś. 

Regaty Żeglarskie Diecezji Radomskiej odbywają się zgodnie z regulaminem Polskiego Związku Żeglarskiego. - Trzeba przepłynąć kilka biegów, tu będą akurat trzy. Każda z załóg będzie musiała uczestniczyć w wyścigu, czyli pokonać odpowiednią trasę, najczęściej po trójkącie. System jest przesiadkowy - wyjaśnia koordynator imprezy z DI AK Juliusz Monkosa. Ciekawy jest system punktacji podczas zawodów. Wygrywa ta ekipa, która zdobędzie najmniej punktów. Ostatnia załoga otrzymuje zaś Czerwoną Latarnię.

Dodajmy, źe organizatorzy zapewniają sprzęt. W tym roku do dyspozycji będzie już osiem Omeg. - Omega stała się polską klasą narodową. To klasa, która narodziła się jeszcze w okresie wojny. Skontruował ją Juliusz Sieradzki. Zaraz po wojnie Omega zaczęła być wdrażana do różnego rodzaju organizacji, klubów żeglarskich. Na tych właśnie jednostkach wielu Polaków postawiło pierwsze kroki w żeglarstwie - wyjaśnia Juliusz Monkosa.

Pierwszy start będzie miał miejsce ok. godz. 11, ale już o godz. 8 rozpoczną się zgłoszenia załóg. Regaty potrwają do godz. 16. Dla tych, którzy nie żeglują też są przygotowane atrakcje. Będzie piknik z kiełbaskami i muzyką szantową oraz propozycjami dla dzieci.

Zapisy potrwają do 18 sierpnia. - Załoga musi mieć mieć w składzie sternika, przynajmniej z patentem żeglarza jachtowego. Bezpieczeństwo przede wszystkim. Zależy nam dlatego, aby były to osoby, które mają jakieś pojęcie o żeglarstwie. Regulamin przewiduje, że w załodze musi być minimum 3 osoby. Załoga może liczyć do 6 osób - informuje Juliusz Monkosa.

Imprezę organizują: Akcja Katolicka Diecezji Radomskiej, Stowarzyszenie Środowisko Inicjatywa, Wójt Gminy Jedlnia-Letnisko oraz Klub Żeglarski IKAR Jedlnia-Letnisko. Szczegółowe informacje można uzyskać u koordynatora Juliusza Monkosy (tel. 605 686 460, ) oraz TU. Patronem medialnym jest Radio Plus Radom.