Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna, Matka Łaski Bożej              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Dąbrówka
Dziś jest: Piątek, 07 maja 2021

Wydarzenia

Nauka o Polsce w Jedlni-Letnisku

poniedziałek, 05 sierpnia 2019 17:00 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Z ukraińskich Rudek i Kołomyi do Jedlni-Letniska. Licząca około trzydziestu osób grupa Ukraińców pochodzenia polskiego spędza tydzień wakacji w Jedlni-Letnisko. 

Do Polski przyjechali w ubiegły poniedziałek, a wizyta odbyła się w ramach projektu dofinansowanego z budżetu państwa. Około trzydziestu osób - dzieci i młodzież wraz z opiekunami - z ukraińskich parafii Wniebowzięcia NMP w Rudkach i św. Ignacego Loyoli w Kołomyi zwiedzało Jedlnię-Letnisko oraz okolice, poznawało historię i kulturę Polski, odpoczywało korzystając z gościnności gminy i parafii. Część z gości ma polskie korzenie, niektórzy dopiero zapoznają się z Polską. Dzięki wsparciu parafii i gminy Jedlnia-Letnisko udało się zorganizować pobyt i atrakcje dla gości zza wschodniej granicy, ale również zadbać o kwestie organizacyjne: od transportu po noclegi. 

W programie trwającej ponad tydzień wizyty znalazły się m.in wizyta w Królewskich Źródłach, jedleńskim Urzędzie Gminy czy Muzeum Wsi Radomskiej, ale również wspólne obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. To również czas na nawiązywanie relacji - między parafiami w Rudkach i Kołomyi, ale przede wszystkim między gośćmi z Ukrainy, a gospodarzami - mieszkańcami Jedlni-Letniska. Jest ona możliwa dzięki noclegom - goszczący w Polsce Ukraińcy mieszkają w domach gospodarzy. Dzieci i młodzież doceniają gościnność i otwartość Polaków, nie ukrywają również, że do Polski przyjechali, by poznawać język, historię i kulturę swoich przodków. 

Okazuje się, że nie jest to jednorazowa wizyta. Grupa z parafii w Rudkach, Jedlnię-Letnisko odwiedza już po raz trzeci. Goście z Kołomyi są tu po raz pierwszy. Kontakty nie urywają się jednak wraz z wyjazdem dzieci i młodzieży na Ukrainę. Gospodarze i goście kontaktują się za pośrednictwem mediów społecznościowych, nie ma bariery jeśli chodzi o pomaganie. Ukraińcy nie boją się prosić Polaków o pomoc, natomiast Polacy chętnie i cyklicznie wspierają braci z Ukrainy.  

W tym roku po tygodniowym pobycie w Jedlni-Letnisku licząca około trzydziestu osób grupa wyruszy z grupą nr 13 na pieszą pielgrzymkę diecezji radomskiej na Jasną Górę. 

O wrażeniach z wizyty, potrzebie utrzymywania relacji na linii Jedlnia-Letnisko-Rudki oraz Jedlnia-Letnisko-Kołomyja, a także o tym, jak smakuje dziczyzna i własnej roboty chleb rozmawialiśmy w poniedziałek, 5 sierpnia w audycji "Gmina Jedlnia-Letnisko na fali". Jej gośćmi byli: Alina Czajkowska i Bogdan Kupczyński z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rudkach oraz pochodzący z diecezji radomskiej ks. Michał Machnio, który posługuje w parafii św. Ignacego Loyoli w Kołomyi. Całości rozmowy wysłuchać można tutaj: