Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Władysław z Gielniowa
Dziś jest: 25 września 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Dom Pamięci w Pelagowie

poniedziałek, 16 czerwca 2014 08:59 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Zakończono prace przy Domu Pamięci ks. Romana Kotlarza, męczennika komunizmu, kapelana robotników podczas wydarzeń Radomskiego Czerwca. Placówka, który znajduje się w dawnej plebanii w Trablicach - Pelagowie, służyć będzie m.in. zachowaniu pamięci o wybitnym kapłanie. Otwarcie w sierpniu.

Na remont budynku gmina Kowala pozyskała ponad 180 tysięcy złotych unijnej dotacji. Obecnie wokół obiektu trwają prace porządkowe, a w budynku rozpoczęło się przygotowanie ekspozycji, jej głównym elementem będzie wystawa Instytutu Pamięci Narodowej.

Poza wystawą przekazaną gminie przez IPN, eskpozycja o księdzu Kotlarzu wzbogacona będzie m.in. o pamiątki w postaci dokumentów, fotografii oraz mebli, które zachowały się z czasów gdy był proboszczem parafii w Pelagowie.

Obiekt służyć będzie zachowaniu pamięci o księdzu Kotlarzu, bohaterskim kapelanie Radomskiego Czerwca, zmarłym w wyniku pobicia przez służbę bezpieczeństwa. Jednocześnie budynek będzie mieć dodatkową funkcję społeczną, w kilku pomieszczeniach od września planowane jest uruchomienie punktu przedszkolnego.

Bardzo dużą pomoc w urządzeniu ekspozycji gmina Kowala otrzymała z radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Dzięki tej instytucji główna część wystawy jest już gotowa, składa się na nią kilkanaście paneli przedstawiających kolejne etapy życia ks. Kotlarza.

Od dzieciństwa w Koniemłotach, po okres posługi w parafii Pelagów. W najbliższym czasie wystawa będzie wzbogacana o kolejne eksponaty. Wiele pamiątek przekazał obecny proboszcz parafii w Pelagowie - Trablicach ks. Jan Podsiadło. Pomoc w tym zakresie deklarują również mieszkańcy gminy, którzy chcą przekazać zdjęcia ze swoich rodzinnych archiwów.

Działania na rzecz odnowienia dawnej plebanii ks. Kotlarza i urządzenia w niej izby pamięci wójt Sławomir Stanik podjął w 2012 roku. W ciągu kilku miesięcy gmina pozyskała prawo do nieruchomości i opracowała kosztorys adaptacji budynku. Na wykonanie inwestycji udało się pozyskać dotację z unijnego programu "Odnowa i Rozwoju Wsi" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Ks. Roman Kotlarz, niezłomny kapłan, męczennik czasów komunizmu, przez piętnaście lat był proboszczem parafii w Pelagowie - Trablicach. Nazywany jest legendarnym kapelanem robotników radomskiego Czerwca 1976. W trakcie protestów błogosławił protestujący tłum i modlił się wraz z wiernymi w intencji pobitych, aresztowanych i usuwanych z pracy robotników. Prześladowany przez służbę bezpieczeństwa, zmarł na skutek pobicia przez „nieznanych sprawców".