Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ŚRODEK TYGODNIA
Kamila Baranowska
Patron dnia: św. Dionizy, biskup i męczennik
Dziś jest: 08 kwietnia 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Dziś Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

czwartek, 15 sierpnia 2019 09:06 / Autor: Weronika Chochoł
Weronika Chochoł

- Dzisiejsza uroczystość mobilizuje nas do tego, aby wpatrzeć się w Matkę Najświętszą, która uczy nas wierności Chrystusowi - mówi Biskup Radomski Henryk Tomasik. 15 sierpnia obchodzimy Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz rocznicę Cudu nad Wisłą.

Prawda o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny z duszą i ciałem jest znana w Kościele i czczona już od pierwszych wieków. Przeświadczenie o tym, że ciało Matki Bożej nie mogło podlegać rozkładowi, wyrażone zostało w ciągu historii Kościoła w wielu świadectwach, wzmiankach i śladach.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest przedmiotem dogmatu Kościoła katolickiego, ogłoszonego w konstytucji apostolskiej przez papieża Piusa XII w 1950 roku. Dogmat ten stwierdza, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały. Wniebowzięcie zajęło miejsce Zaśnięcia, które w VII wieku zostało ustalone w Rzymie.

- Wniebowzięcie jest ukoronowaniem przywilejów, jakimi Bóg obdarzył Maryję. Dzisiejsza uroczystość mobilizuje nas do tego, aby wpatrzeć się w Matkę Najświętszą, która uczy nas wierności Chrystusowi. Chcemy naśladować Matkę Najświętszą w tym patrzeniu w niebo - mówi Biskup Radomski Henryk Tomasik. 

Z kolei rzecznik Episkopatu podkreśla, że Uroczystość Wniebowzięcia należy do tzw. świąt nakazanych. Oznacza to, że katolicy na całym świecie mają obowiązek uczestniczenia w tym dniu we Mszy Świętej. - Wniebowzięcie Maryi to dogmat Kościoła katolickiego. Maryja z duszą i ciałem została wzięta do nieba, co było potwierdzeniem Jej świętości. Uroczystość Wniebowzięcia uświadamia nam, że mamy w niebie wielką Orędowniczkę, której możemy powierzać naszą codzienność oraz przyszłość” – zauważa ks. Paweł Rytel-Andrianik. 

Święto nazywane jest także Świętem Matki Boskiej Zielnej. Na pamiątkę podania głoszącego, że Apostołowie zamiast ciała Maryi znaleźli kwiaty, poświęca się kwiaty, zioła i kłosy zbóż. Lud wierzy, że zioła poświęcone w tym dniu za pośrednictwem Maryi otrzymują moc leczniczą i chronią od chorób i zarazy. Rolnicy tego dnia dziękują Bogu za plony ziemi i ziarno, które zebrali z pól.

Od 1992 roku święto Wniebowzięcia zbiega się ze Świętem Wojska Polskiego. Święto Wojska Polskiego – święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone jest na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Jak będą wyglądały tegoroczne obchody święta? Przeczytać można tutaj

Zapraszamy do nas: