Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Anzelm z Canterbury, biskup i doktor Kościoła
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kamień, Brzustów
Dziś jest: Środa, 21 kwietnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Bp Tomasik: Zachęcam do tworzenia kultury i ewangelizacji w internecie

sobota, 14 września 2019 12:43 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Biskup radomski Henryk Tomasik zachęcił parafie i duszpasterzy do obecności w mediach społecznościowych. Dodał, że ludzie Kościoła powinni ewangelizować korzystając z możliwości, jakie stwarzają zdobycze cywilizacji. Z badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że w diecezji radomskiej własny profil w mediach społecznościowych posiada zaledwie 19% parafii.

Bp Henryk Tomasik, który był gościem Radia Plus Radom powiedział, że okazji Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu Ojciec Święty zachęca do refleksji "nad naszym byciem w relacji do innych osób, nie tylko za pomocą sieci, telefonu, czy smartfona. Dodał, że istnieje poważne niebezpieczeństwo, że zagubimy relacje osobowe w wyniku nadmiernego korzystania ze zdobyczy techniki. - Papież Franciszek przypomina, że internet stanowi niezwykłą możliwość dostępu do wiedzy, ale z drugiej strony jest miejscem, gdzie występuje dezinformacja oraz świadome i celowe zniekształcenie faktów i relacji międzyosobowych, które często przybierają formę kompromitowania. To niestety smutne zjawisko, które sprowadza się do zaniku odpowiedzialności za słowo, braku szacunku do drugiego człowieka - mówił ordynariusz radomski w audycji "Kwadrans dla Pasterza".

Bp Tomasik mówił też, że w mediach trzeba być świadkiem dobra i prawdy, że trzeba ewangelizować za pomocą mediów. Zwrócił uwagę, że polska literatura czy sztuka jest przeniknięta ewangelicznymi treściami. - I ważne jest, aby były te inspiracje były obecnie w sieci. Temu mogą służyć parafie, duszpasterze i ludzie Kościoła. Trzeba tam być obecnym. Dlatego zachęcam duszpasterzy do tworzenia kultury i ewangelizacji w mediach i internecie.

Z danych statystycznych z 2018 roku wynika, że 79% parafii w diecezji radomskiej publikuje treści w formie elektronicznej, 34% posiada własne strony internetowe, z czego 8% parafii przygotowuje takie formy kontaktu z wiernymi. A więc co 3 parafia nie posiada stron w sieci.

Ponadto w diecezji radomskiej 30 parafii wydaje czasopisma w formie papierowej, 6 - książki, 15 - broszury a 22 – inne wydawnictwa papierowe. Łączny nakład czasopism wynosi ponad 103 tys., broszur – ponad 28 tys. książek – 5227 egzemplarzy.

Własny profil w mediach społecznościowych posiada zaledwie 19% parafii.