Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Maria Katarzyna Drexel, dziewica
Dziś jest: Niedziela, 03 marca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Co pozostawili nam benedyktyni?

sobota, 14 września 2019 15:59 / Autor: Kamil Zapora
fot. K.Zapora/Radio Plus Radom
Kamil Zapora

W tym roku mija dwieście lat od kasaty klasztoru benedyktynów w Opactwie w gminie Sieciechów. Jaką spuściznę pozostawili po sobie zakonnicy na naszych ziemiach? Czy pozostałości klasztoru zostaną uznane za pomnik historii? Na te i wiele innych pytań próbowali odpowiedzieć uczestnicy sobotniej konferencji w Opactwie.

W sobotę 14 września w Opactwie odbyła się konferencja dotyczącą historii benedyktynów sieciechowskich. Jej organizatorami byli: Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opactwie, Stowarzyszenie Inicjatyw Historycznych i Kulturalnych Sieciech wraz z Instytutem Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dziedzictwo kulturowe jakie pozostawili po sobie benedyktyni jest szerokie. Są to przede wszystkim zabytki architektoniczne na terenie gminy Sieciechów. - Mamy nadzieję, że nasze spotkanie przyczyni się do wzrostu świadomości historycznej na temat klasztoru sieciechowskiego w regionie - mówił dr Robert Stępień z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej:

Dwa lata temu rozpoczęła się procedura uznania klasztoru za pomnik historii. – Będzie to potwierdzenie tego, że jest to obiekt wybitny o znaczeniu krajowym, a nie tylko regionalnym - mówił ks. dr Michał Krawczyk, diecezjalny konserwator zabytków:

Na terenie dawnego klasztoru wciąż pozostaje wiele do odkrycia. Badania archeologiczne prowadziła tu m.in. prof. Joanna Kalaga w Uniwersytetu Warszawskiego. – Cała tajemnica tego miejsca znajduje się pod ziemią, a na razie poznaliśmy może pół procent całości – powiedziała prof. Kalaga:

Benedyktyni pojawili się na naszych ziemiach w XI wieku. Niestety nie przetrwali do naszych czasów. Przyczyn kasaty klasztoru było wiele. Mówił o nich dr Krzysztof Stalmach, były wicestarosta kozienicki, który zagadnieniu poświęcił pracę doktorską:

Dziś możemy podziwiać okazałe pozostałości po zespole klasztornym benedyktynów sieciechowskich. Wnętrze kościoła przyozdobione freskami autorstwa malarza królewskiego Szymona Mańkowskiego tonie w kolorach. Kościół słynie również ze znakomitej akustyki.