Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Piotr Chryzolog, biskup i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Ruda Wielka
Dziś jest: Piątek, 30 lipca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Znamy datę pogrzebu O. Huberta Czumy

czwartek, 19 września 2019 15:46 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Uroczystości pogrzebowe zmarłego dzisiaj 89-letniego jezuity o. Huberta Czumy, odbędą się 23 września o godzinie 12.00 w katedrze Opieki NMP w Radomiu.

Wspominamy zmarłego dziś ojca Huberta Czumę. Zasłużony duszpasterz odszedł w wieku 89 lat. Jezuita pełnił w Radomiu posługę duszpasterską od 1979 roku. W 2010 roku otrzymał Medal Bene Merenti Civitas Radomiensis. Ojca Huberta wspomina poseł Andrzej Kosztowniak, który jako prezydent Radomia wręczył mu to odznaczenie:

Duszpasterz angażował się w pomoc robotnikom w czasach PRL-u. Wspierał strajkujących pracowników ZM Łucznik w Radomiu czy PKS Kozienice. Starosta Przysuski Marian Niemirski poznał Ojca Huberta osobiście:

Świętej pamięci Huberta Czumę wspomina też Szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Marek Suski:

O. Hubert Czuma w 2015 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Radomia. Tak mówił po odebraniu tego wyróżnienia:

Ojciec Hubert Czuma był inicjatorem mszy świętych w intencji ojczyzny odprawianych w trakcie stanu wojennego - wspomina Jan Rejczak, działacz społeczny, były wojewoda radomski:

Ojciec Hubert Czuma przygotowywał audycje najpierw w diecezjalnym Radiu Ave, a następnie Radiu Plus Radom. Był autorem 1000 odcinków cotygodniowej audycji "Jacy jesteśmy":

Ksiądz Hubert Czuma niósł posługę kapłańską mieszkańcom Radomia w najtrudniejszych czasach po 25 czerwca 1976 roku i 13 grudnia 1981 roku. Był opiekunem duchowym młodzieży akademickiej. Zainicjował cykl mszy świętych za ojczyznę w okresie stanu wojennego. Duszpasterz świata pracy diecezji radomskiej.