Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święte męczennice Perpetua i Felicyta
Dziś jest: Niedziela, 07 marca 2021

Sanktuaria

Sołtysi i koła gospodyń wiejskich w Ostrej Bramie

niedziela, 29 września 2019 14:45 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Sołtysi i koła gospodyń wiejskich z diecezji radomskiej pielgrzymowali dziś do Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej.

Centralnym punktem pielgrzymki była msza święta w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. Przed nią jednak odbyło się spotkanie z biskupem Henrykiem Tomasikiem i marszałkiem Stanisławem Karczewskim.

Marszałek Stanisław Karczewski dziękował zgromadzonym za aktywizację polskiej wsi.

- Bardzo nam zależy, żeby w Polsce tym, którzy mieszkają na wsi żyło się tak samo czy podobnie, jak tym, którzy mieszkają w dużych miastach. To nasz cel. Mam wielką satysfakcję, jak widzę, jak dużo powstaje kół gospodyń wiejskich. Wszyscy są dumni z tego, że budują społeczeństwo obywatelskie - mówił marszałek Karczewski.

Następnie głos zabrał biskup Henryk Tomasik, który przypomniał zaangażowanie kół gospodyń wiejskich.

- Chcę sięgnąć dwóch wydarzeń z przeszłości. Jedno to Światowe Dni Młodzieży i pobyt gości na terenie diecezji. Wówczas niemal 40 kół gospodyń wiejskich zaangażowało się w przyjęcie naszych gości. Podobnie część włączyła się w przygotowanie Diecezjalnego Dnia Młodzieży w czerwcu. Za te dwa wydarzenia szczególnie dziękujemy, ale dziękujemy też za coś więcej - za troskę o naszą polską kulturę. To, że przetrwała wiara w Polsce, to jest zasługa rodzin. Bogu dzięki odżywają różne formy kultywowania miejscowej tradycji. W oparciu o te wartości można budować coś więcej. Rozwijają się grupy folklorystyczne, coraz więcej jest różnych zespołów - to jest znak kultury - mówił biskup Henryk Tomasik

Biskup radomski przypomniał też, że fundamentem polskiej tradycji jest wiara.

- To z wiary wynikają różne zwyczaje - także ludowe. Polski rolnik zaczynał dzień od znaku krzyża i chleb kroił rozpoczynając znakiem krzyża - mówił biskup.

Biskup Henryk Tomasik zaznaczył także, że tak liczne uczestnictwo w pielgrzymce jest zasługą lokalnych duszpasterzy.

- Bogu dzięki za te wszystkie grupy, które są znakiem wiary, ale także zaangażowania w życie społeczne - mówił.

Marszałek Stanisław Karczewski zadeklarował, że w przyszłej kadencji będą prace nad wzmocnieniem roli sołtysa.

- Widzę wzrastającą rolę sołtysów w środowiskach wiejskich. Na pewno trzeba byłoby jeszcze podnieść i wzbogacić możliwości sołtysów. Będziemy nad tym pracować w przyszłej kadencji - powiedział marszałek.

Tadeusz Strzecha, sołtys wsi Tomaszów w gminie Orońsko liczy na przyśpieszenie prac nad projektem wzmacniającym rolę sołtysa.

- Wszyscy mówią, a nie robią. Projekt o wzmocnieniu roli sołtysa leży w sejmie w zamrażarce. Marszałek obiecał, że w następnej kadencji rola będzie wzmocniona - mówi.

Członkinie kół gospodyń wiejskich podkreślają swoje przywiązanie do wiary i tradycji.

Centralnym punktem pielgrzymki była msza święta. Homilię wygłosił ks. Zbigniew Szostak, kustosz Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie.

- Wasza pielgrzymka koła gospodyń i sołtysów jest właśnie dzisiaj, kiedy mówimy o Karolinie. Dlaczego to spotkanie jest takie ważne? Bo Karolina jest pierwszą dziewczyną ze wsi, która została beatyfikowana w kościele polskim - mówił ks. Szostak.

Ks. prał. Jerzy Karbownik, kustosz sanktuarium w Skarżysku-Kamiennej, cieszy się, że pielgrzymi chcą uczyć się od Matki Bożej.

Uczestnicy pielgrzymki wzięli także udział w drodze krzyżowej.