Na antenie: W RYTMIE RADOMIA I REGIONU
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Ignacy Antiocheński, biskup i męczennik
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Bp Odzimek: byłem szczęśliwym biskupem

Diecezja Radomska.

Bp Odzimek: byłem szczęśliwym biskupem

07 październik 2019 / Tekst

- Byłem szczęśliwym biskupem i księdzem - powiedział bp Adam Odzimek, który zrezygnował z pełnienia posługi biskupa pomocniczego diecezji radomskiej. Jego decyzję, która została dzisiaj ogłoszona w kurii diecezjalnej w Radomiu, przyjął wcześniej Ojciec Święty Franciszek.

foto: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera

Bp Odzimek osiągnął wiek emerytalny i przechodzi na emeryturę. O decyzji Papieża poinformował dziś w południe, w dniu 75. urodzin bp. Odzimka, biskup radomski Henryk Tomasik.

- Ojciec Święty składa księdzu biskupowi bardzo serdecznie podziękowanie za posługę kapłańską i biskupią pełnioną przez ponad 34 lata, najpierw jako biskup pomoczniczy diecezji sandomierskiej, a od 1992 roku diecezji radomskiej. Wniósł ksiądz biskup cenny w rozwój i życie duchowe diecezji - przeczytał biskup radomski Henryk Tomasik fragment listu od abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce.

- To nie jest pożegnanie, ale podziękowanie za pewien etap posługi duszpasterskiej. I prosimy o dalszą pracę na rzecz diecezji - dodał biskup Tomasik:

Wzruszenia nie krył dzisiaj bp Adam Odzimek. - W czasie uroczystości 50-lecia święceń kapłańskich powiedziałem - patrząc wówczas na katedrę - ilu tu jest przyjaciół. Dzisiaj wspominam również moje święcenia biskupie i baner z napisem: "Byłeś z nami, jesteśmy z tobą". I myślę, że są to słowa, które będą nadal mi towarzyszyły z podziękowaniem za waszą obecność. Proszę o łaskę zdrowia, proszę o modlitwę w tej intencji. Byłem szczęśliwym księdzem i szczęśliwym biskupem - powiedział biskup Adam Odzimek:

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, "biskup diecezjalny, który ukończył siedemdziesiąty piąty rok życia, jest proszony o złożenie na ręce Papieża rezygnacji z zajmowanego urzędu". Dodajmy, że w latach 1990-1998 biskup Adam Odzimek pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski do Spraw Trzeźwości.

Bp Adam Odzimek urodził się 7 października 1944 r. w Radomiu. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Syrokomli w Radomiu wstąpił w 1962 r. do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Jego formacja seminaryjna została przerwana na dwa lata z powodu odbycia służby wojskowej Gubinie i Opolu. Był to element represji władz państwowych wobec Kościoła w Polsce. Święcenia kapłańskie przyjął w sandomierskiej katedrze z rąk Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego 31 maja 1969 roku. Następnie podejmował posługę kolejno w następujących parafiach: Bardzice, Szewna, Białaczów i w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Skarżysku-Kamiennej.

W roku 1972 został skierowany na Katolicki Uniwersytet Lubelski w celu podjęcia studiów specjalistycznych. Ukończył je w 1976 r. uzyskując magisterium i licencjat z teologii biblijnej. W miesiącach wakacyjnych pełnił funkcje wikariusza substytuta w parafii Skotniki Koneckie (1973 r.) i w Modliborzycach (1976 r.). Z kolei 24 czerwca 1978 r. obronił pracę doktorską na temat "Hellenistyczna i judaistyczna literatura o męczennikach a Łukaszowy opis męki Jezusa". Zaraz potem otrzymał nominację na wykładowcę Nowego Testamentu w sandomierskim seminarium duchownym. Licencjat z nauk biblijnych uzyskał na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, gdzie studiował w latach 1980-1984. Po powrocie z Rzymu 1 lutego 1984 r. przyjął nominację na wykładowcę Wyższego Seinarium Duchownego w Sandomierzu oraz opiekuna biblioteki seminaryjnej.

3 kwietnia 1985 r. święty Jan Paweł II mianował ks. dr Adama Odzimka biskupem pomocniczym diecezji sandomierskiej, w której w latach 1985-1992 pelnił funkcję wikariusza generalnego diecezji. Sakrę biskupią otrzymał 12 maja 1985 r. z rąk kard. Józefa Glempa w konkatedrze radomskiej. Były to pierwsze święcenia biskupie w Radomiu. 25 marca 1992 r. został biskupem pomocniczym diecezji radomskiej i wikariuszem generalnym diecezji. Od 1 września 1992 r. był wykładowcą Nowego Testamentu w radomskim seminarium duchownym, a w latach 2001-2013 wykładał na Wydziale Teologicznym, Instytut Teologiczny w Radomiu, USKW w Warszawie.

Zawołaniem biskupim księdza biskupa Adama Odzimka są słowa: „Ne deficiant fides caritasque” – „Aby wiara i miłość były mocne”.

Bp Adam Odzimek od wielu lat jest kibicem siatkówki. Uczestniczył w spotkaniach świątecznych organizowanych przez działaczy zespołu Cerrad-Enea Czarni Radom. Kibicem siatkówki stał się w 1973 roku. Będąc młodym księdzem pojechał do Łodzi na mecz towarzyski Polska-Japonia, który zakończył się wynikiem 3:2. - Atmosfera meczu była wspaniała, każde zagranie zawodników było oklaskiwane. Co ważne, nie było gwizdów. To wspaniałe doświadczenie przeniosłem następnie na występy radomskich siatkarzy, gdzie jako biskup bywałem na spotkaniach ligowych - wspominał później bp Odzimek.

Bp Adam Odzimek chętnie przyjmuje zaproszenia na Autosacrum organizowane przez Automobilklub Radomski. Tradycją jest to, że w Wielki Piątek przewodniczy liturgii Męki Pańskiej w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu, jak również obrzędowi obłóczyn w seminarium duchownym. Lubi jeździć do Potworowa, gdzie odprawia msze święte w intencji producentów papryki. Bp Odzimek jest również inicjatorem pieszej pielgrzymki z Radomia do Niepokalanowa w intencji trzeźwości.

Biskup-senior Adam Odzimek będzie przewodniczył w najbliższą sobotę Mszy świętej w czasie sesji plenarnej drugiego synodu diecezji radomskiej. Miejscem celebry będzie kaplica Wyższego Seminarium Duchownego. Początek o godzinie 10.00.

ARTYSTA TYGODNIA

Znów jesteś ze mną

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY