Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Stanisław, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Skotniki
Dziś jest: Sobota, 08 maja 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Bp Odzimek: byłem szczęśliwym biskupem

poniedziałek, 07 października 2019 13:20 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

- Byłem szczęśliwym biskupem i księdzem - powiedział bp Adam Odzimek, który zrezygnował z pełnienia posługi biskupa pomocniczego diecezji radomskiej. Jego decyzję, która została dzisiaj ogłoszona w kurii diecezjalnej w Radomiu, przyjął wcześniej Ojciec Święty Franciszek.

Bp Odzimek osiągnął wiek emerytalny i przechodzi na emeryturę. O decyzji Papieża poinformował dziś w południe, w dniu 75. urodzin bp. Odzimka, biskup radomski Henryk Tomasik.

- Ojciec Święty składa księdzu biskupowi bardzo serdecznie podziękowanie za posługę kapłańską i biskupią pełnioną przez ponad 34 lata, najpierw jako biskup pomoczniczy diecezji sandomierskiej, a od 1992 roku diecezji radomskiej. Wniósł ksiądz biskup cenny w rozwój i życie duchowe diecezji - przeczytał biskup radomski Henryk Tomasik fragment listu od abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce.

- To nie jest pożegnanie, ale podziękowanie za pewien etap posługi duszpasterskiej. I prosimy o dalszą pracę na rzecz diecezji - dodał biskup Tomasik:

Wzruszenia nie krył dzisiaj bp Adam Odzimek. - W czasie uroczystości 50-lecia święceń kapłańskich powiedziałem - patrząc wówczas na katedrę - ilu tu jest przyjaciół. Dzisiaj wspominam również moje święcenia biskupie i baner z napisem: "Byłeś z nami, jesteśmy z tobą". I myślę, że są to słowa, które będą nadal mi towarzyszyły z podziękowaniem za waszą obecność. Proszę o łaskę zdrowia, proszę o modlitwę w tej intencji. Byłem szczęśliwym księdzem i szczęśliwym biskupem - powiedział biskup Adam Odzimek:

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, "biskup diecezjalny, który ukończył siedemdziesiąty piąty rok życia, jest proszony o złożenie na ręce Papieża rezygnacji z zajmowanego urzędu". Dodajmy, że w latach 1990-1998 biskup Adam Odzimek pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski do Spraw Trzeźwości.

Bp Adam Odzimek urodził się 7 października 1944 r. w Radomiu. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Syrokomli w Radomiu wstąpił w 1962 r. do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Jego formacja seminaryjna została przerwana na dwa lata z powodu odbycia służby wojskowej Gubinie i Opolu. Był to element represji władz państwowych wobec Kościoła w Polsce. Święcenia kapłańskie przyjął w sandomierskiej katedrze z rąk Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego 31 maja 1969 roku. Następnie podejmował posługę kolejno w następujących parafiach: Bardzice, Szewna, Białaczów i w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Skarżysku-Kamiennej.

W roku 1972 został skierowany na Katolicki Uniwersytet Lubelski w celu podjęcia studiów specjalistycznych. Ukończył je w 1976 r. uzyskując magisterium i licencjat z teologii biblijnej. W miesiącach wakacyjnych pełnił funkcje wikariusza substytuta w parafii Skotniki Koneckie (1973 r.) i w Modliborzycach (1976 r.). Z kolei 24 czerwca 1978 r. obronił pracę doktorską na temat "Hellenistyczna i judaistyczna literatura o męczennikach a Łukaszowy opis męki Jezusa". Zaraz potem otrzymał nominację na wykładowcę Nowego Testamentu w sandomierskim seminarium duchownym. Licencjat z nauk biblijnych uzyskał na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, gdzie studiował w latach 1980-1984. Po powrocie z Rzymu 1 lutego 1984 r. przyjął nominację na wykładowcę Wyższego Seinarium Duchownego w Sandomierzu oraz opiekuna biblioteki seminaryjnej.

3 kwietnia 1985 r. święty Jan Paweł II mianował ks. dr Adama Odzimka biskupem pomocniczym diecezji sandomierskiej, w której w latach 1985-1992 pelnił funkcję wikariusza generalnego diecezji. Sakrę biskupią otrzymał 12 maja 1985 r. z rąk kard. Józefa Glempa w konkatedrze radomskiej. Były to pierwsze święcenia biskupie w Radomiu. 25 marca 1992 r. został biskupem pomocniczym diecezji radomskiej i wikariuszem generalnym diecezji. Od 1 września 1992 r. był wykładowcą Nowego Testamentu w radomskim seminarium duchownym, a w latach 2001-2013 wykładał na Wydziale Teologicznym, Instytut Teologiczny w Radomiu, USKW w Warszawie.

Zawołaniem biskupim księdza biskupa Adama Odzimka są słowa: „Ne deficiant fides caritasque” – „Aby wiara i miłość były mocne”.

Bp Adam Odzimek od wielu lat jest kibicem siatkówki. Uczestniczył w spotkaniach świątecznych organizowanych przez działaczy zespołu Cerrad-Enea Czarni Radom. Kibicem siatkówki stał się w 1973 roku. Będąc młodym księdzem pojechał do Łodzi na mecz towarzyski Polska-Japonia, który zakończył się wynikiem 3:2. - Atmosfera meczu była wspaniała, każde zagranie zawodników było oklaskiwane. Co ważne, nie było gwizdów. To wspaniałe doświadczenie przeniosłem następnie na występy radomskich siatkarzy, gdzie jako biskup bywałem na spotkaniach ligowych - wspominał później bp Odzimek.

Bp Adam Odzimek chętnie przyjmuje zaproszenia na Autosacrum organizowane przez Automobilklub Radomski. Tradycją jest to, że w Wielki Piątek przewodniczy liturgii Męki Pańskiej w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu, jak również obrzędowi obłóczyn w seminarium duchownym. Lubi jeździć do Potworowa, gdzie odprawia msze święte w intencji producentów papryki. Bp Odzimek jest również inicjatorem pieszej pielgrzymki z Radomia do Niepokalanowa w intencji trzeźwości.

Biskup-senior Adam Odzimek będzie przewodniczył w najbliższą sobotę Mszy świętej w czasie sesji plenarnej drugiego synodu diecezji radomskiej. Miejscem celebry będzie kaplica Wyższego Seminarium Duchownego. Początek o godzinie 10.00.