Na antenie: W RYTMIE RADOMIA I REGIONU
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Ignacy Antiocheński, biskup i męczennik
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Z kultu rodzi się kultura. Ruszył Tydzień Kultury Chrześcijańskiej

Diecezja Radomska.

Z kultu rodzi się kultura. Ruszył Tydzień Kultury Chrześcijańskiej

08 październik 2019 / Tekst

'Z kultu rodzi się kultura' - podkreślał bp Michał Janocha - profesor Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, biskup pomocniczy warszawski podczas Mszy św. rozpoczynającej Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Po Eucharystii inaugurującej TKCh odbył się wykład dotyczący dzieł architektonicznych Stanisława Niemczyka nazywanego 'polskim Gaudim'.

Z kultu rodzi się kultura. Ruszył Tydzień Kultury Chrześcijańskiej
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom

Msza święta na rozpoczęcie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej polega przede wszystkim na prezentacji artystów, którzy tworzą, biorąc za podstawę ogólnoludzkie, chrześcijańskie wartości. Tegoroczna edycja Tygodnia rozpoczęła się w poniedziałek, 7 października w kościele Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu. We wstępie do Mszy św. bp Piotr Turzyński zachęcił do otwierania się na kulturę i Boga: 

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Michał Janocha - profesor Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, biskup pomocniczy warszawski. W swoim słowie przedstawił alegoryczne znaczenie przypowieści o miłosiernym Samarytaninie.

Pobity człowiek leżący na drodze symbolizuje każdego z nas. - Człowiek stworzony przez Boga i umieszczony w Raju, powołany do harmonii z Bogiem, ludźmi i sobą samym. Człowiek, który sprzeniewierza się swojemu powołaniu. Kapłan i lewita, którzy przechodzą obojętnie oznaczają prawo i proroków, którzy okazują się nieczuli i nie są w stanie pomóc potrzebującemu. Samarytanin natomiast symbolizuje Chrystusa. Gospodą, w której Samarytanin ma wydobrzeć jest Kościół, a dwa zostawione denary - symbol Ciała i Krwi Chrystusa. Przypowieść zawiera również zapowiedź powtórnego przyjścia Chrystusa. - Gdy będę wracał, oddam tobie - mówi Samarytanin do gospodarza. Teraz jest czas gospody, czas leczenia ran. A kiedy Pan wróci, odda. Mamy więc perspektywę, panoramę - od stworzenia człowieka i jego upadku, aż po powtórne przyjście Jezusa Chrystusa - wyjaśnia bp Janocha.

W homilii nie zabrakło również odwołań do kultury. - Dziś żyjemy w czasach, kiedy kultura odcina się od kultu, świadomie chce odpaść od kultu - zauważył biskup Janocha: 

Otwarcie tegorocznej edycji Tygodnia oraz pokój w mieście ogłosił Zbigniew Skuza - prezes stowarzyszenia "Młyńska" - organizatora wydarzenia: 

 

Pierwsze spotkanie kulturalne

Po Mszy św. odbyło się pierwsze ze spotkań w ramach rozpoczynającego się Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Wykład o architekcie Stanisławie Niemczyku zwanym "polskim Gaudim" przeprowadził bp Michał Janocha - historyk sztuki, który od lat zajmuje się ikonami. 

Stanisław Niemczyk urodził się w 1943 roku, zmarł w tym roku po długiej walce z chorobą. Studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej, a swoją pracę zaczynał w dziedzinie architektury świeckiej. Jednak tak naprawdę pierwsze jego ważne i ciekawe dokonanie przyszło dopiero po dwudziestu latach. W swoim życiu stworzył nie więcej niż siedem kościołów. - To bardzo mało, jeśli patrzymy na biografie architektów, ale jestem przekonany, że większość z nich już weszła do historii architektury polskiej, ale mam nadzieję, że również historii architektury europejskiej - mówił biskup Michał Janocha. 

Stanisław Niemczyk swoje świątynie tworzył - podobnie jak Gaudi - w stylu gotyckim, który zdaniem bp. Janochy w niezwykle głęboki sposób wyraża ducha katolickiej Europy. 

1983 roku Stanisław Niemczyk zaprojektował jedno z osiedli w Tychach. - To architektura na ludzką miarę - nie bezduszne bloki, w których człowiek ginie. To jest coś, co jest bardzo mocno zakorzenione w tradycji średniowiecznej. Niemniej najważniejsze dokonania Stanisława Niemczyka związane są z architekturą sakralną. Pierwszy zaprojektowany przez niego kościół - Zesłania Ducha Świętego w Tychach - powstał w 1983. - On dobrze wiedział, że kościół to jest bryła stworzona dla wnętrza i dla liturgii, że Kościół się ujawnia w liturgii. - Dziś mało myśli się o całościowej koncepcji kościoła. Pan Niemczyk od razu pomyślał, ze musi być jakiś artysta, który udźwignie jego pomysł i będzie potrafił natchnąć jego architekturę malarstwem:

 

Dlatego nie było wątpliwości, kto ma wykonać wnętrze kościoła. - Genialny architekt znalazł genialnego malarza, którym był Jerzy Nowosielski: 

 

 - Pan Niemczyk był sam człowiekiem niezwykle ciepłym i niezwykle cenił sobie ciepło architektury. Dziś boimy się ocieplenia klimatu, a bardziej powinniśmy się bać ochłodzenia relacji międzyludzkich - mówił do zebranych biskup Janocha: 

 

Kolejną realizacją, o której opowiedział bp Michał Janocha był kościół Jezusa Chrystusa w Czechowicach-Dziedzicach. - Z jednej strony widzimy tu dbałość o szczegóły, z drugiej - nowatorstwo:

 

Spotkanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem Apelu Jasnogólskiego.

Program na kolejne dni

 We wtorek, 8 października w Duszpasterstwie Akademickim w Radomiu w ramach cyklu "Całkiem Inna - Kobieta w blasku Stwórcy" odbędzie się spotkanie z Panią Lucyną Adamkiewicz - łączniczką Zgrupowania „Chrobry I”, więźniarką obozów Auschwitz i Gusen II. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej potrwa do niedzieli - w programie wystawy, koncerty i spotkania z ciekawymi osobami. Szczegółowy program znaleźć można tutaj

ARTYSTA TYGODNIA

Znów jesteś ze mną

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY