Na antenie: W RYTMIE RADOMIA I REGIONU
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Ignacy Antiocheński, biskup i męczennik
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Papieskie Dni Kultury Chrześcijańskiej w Pionkach

Diecezja Radomska.

Papieskie Dni Kultury Chrześcijańskiej w Pionkach

09 październik 2019 / Tekst

"Góralska Hora", Jerzy Zelnik, Robert Grudzień, Łukasz "Wieczny" Wieczorek, Małgorzata Nowak to goście tegorocznych Pionkowskich Dni Kultury Chrześcijańskiej. Ruszają w najbliższą niedzielę.

Papieskie Dni Kultury Chrześcijańskiej w Pionkach
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom

- W zeszłym roku udało się zrobić I Pionkowskie Dni Kultury Chrześcijańskiej i faktycznie widzieliśmy bardzo pozytywny oddźwięk i zaangażowanie. To jest też oddolna inicjatywa ludzi, którzy pytali się czy w tym roku także odbędą się takie Dni Kultury. W inicjatywę włączają się parafianie, ale też władze miasta, CAL czy MOK. Zaangażowane są również szkoły - mówi ks. Mariusz Wincewicz, proboszcz parafii NMP Królowej Polski w Pionkach i pomysłodawca imprezy.

Inauguracja odbędzie się w Dniu Papieskim. Akcentów papieskich nie zabraknie zresztą przez cały tydzień. W niedzielę o godz. 12.15 sprawowana będzie Msza Św. pod przewodnictwem ks. inf. Stanisława Pindery. Zespół "Góralska Hora" przypomnie muzycznie pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski.

Nie lada gratką dla muzyków będą warsztaty muzyczno-liturgiczne, przeprowadzone przez Piotra Pałkę, kompozytora, dyrygenta, absolwenta Akademii Muzycznej w Krakowie. Zgłoszenia przyjmuje Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach (tel. 603 943 388). Wiek nie ma znaczenia. W ramach warsztatów odbędą się m.in. zajęcia z emisji głosu, nauka pieśni liturgicznych i chorału gregoriańskiego. Będzie można doskonalić też grę na instrumentach muzycznych. Uczestnicy zapewnią oprawę muzyczną Mszy Św. 16 października o godz. 18 w 41. rocznicę wybory kard. Karola Wojtyły na papieża.

W czwartek dla muzycznego kontrastu przeprowadzone zostaną warsztaty z hip hopu. Tu brylował będzie Łukasz "Wieczny" Wieczorek, który podzieli się też historią swojego nawrócenia. Koncert w tej nucie usłyszymy o godz. 19.

Będzie muzyka, ale również teatr. W poniedziałek 14 października o godz. 19 wystawiony zostanie spektakl "Dobry jak chleb" o św. Bracie Albercie Chmielowskim. To nawiązanie do twórczości także św. Jana Pawła II - dramat "Brat naszego Boga". Szczególnie najmłodszego widza przyciągnie przedstawienie na podstawie baśnie Braci Grimm. Zaprezentuje je w niedzielę 20 października "Teatrzyk Pierwszego Kontaktu". W przebieg spektaklu będzie zaangażowana też dziecięca publiczność.

Odpowiedzią na oczekiwania małżonków będzie spotkanie o chrześcijańskim kierowaniu płodnością. Poprowadzi je psycholog ks. Konrad Wójcik i małżeństwo - Magda i Piotr Pobikrowscy, specjalizujący się w zasadach Naturalnego Planowania Rodziny. To w sobotę 19 października o godz. 16.

Zwieńczeniem Dni Kultury Chrześcijańskiej będzie Msza Św. o godz. 12.15 w niedzielę 20 października. Po liturgii będzie koncert "Dar i Tajemnica" w wykonaniu Roberta Grudnia i Jerzy Zelnika. 

O Pionkowskich Dniach Kultury Chrześcijańskiej rozmawialiśmy z ks. Mariuszem Wincewiczem, proboszczem parafii NMP Królowej Polski w Pionkach.

Pionkowskim Dniom Kultury Chrześcijańskiej patronowało medialnie Radio Plus Radom.

ARTYSTA TYGODNIA

Znów jesteś ze mną

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY