Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: Siedmiu Świętych Założycieli Zakonu Serwitów Najświętszej Maryi Panny
Dziś jest: 17 lutego 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Papieskie Dni Kultury Chrześcijańskiej w Pionkach

09 października 2019, 12:31 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

"Góralska Hora", Jerzy Zelnik, Robert Grudzień, Łukasz "Wieczny" Wieczorek, Małgorzata Nowak to goście tegorocznych Pionkowskich Dni Kultury Chrześcijańskiej. Ruszają w najbliższą niedzielę.

- W zeszłym roku udało się zrobić I Pionkowskie Dni Kultury Chrześcijańskiej i faktycznie widzieliśmy bardzo pozytywny oddźwięk i zaangażowanie. To jest też oddolna inicjatywa ludzi, którzy pytali się czy w tym roku także odbędą się takie Dni Kultury. W inicjatywę włączają się parafianie, ale też władze miasta, CAL czy MOK. Zaangażowane są również szkoły - mówi ks. Mariusz Wincewicz, proboszcz parafii NMP Królowej Polski w Pionkach i pomysłodawca imprezy.

Inauguracja odbędzie się w Dniu Papieskim. Akcentów papieskich nie zabraknie zresztą przez cały tydzień. W niedzielę o godz. 12.15 sprawowana będzie Msza Św. pod przewodnictwem ks. inf. Stanisława Pindery. Zespół "Góralska Hora" przypomnie muzycznie pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski.

Nie lada gratką dla muzyków będą warsztaty muzyczno-liturgiczne, przeprowadzone przez Piotra Pałkę, kompozytora, dyrygenta, absolwenta Akademii Muzycznej w Krakowie. Zgłoszenia przyjmuje Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach (tel. 603 943 388). Wiek nie ma znaczenia. W ramach warsztatów odbędą się m.in. zajęcia z emisji głosu, nauka pieśni liturgicznych i chorału gregoriańskiego. Będzie można doskonalić też grę na instrumentach muzycznych. Uczestnicy zapewnią oprawę muzyczną Mszy Św. 16 października o godz. 18 w 41. rocznicę wybory kard. Karola Wojtyły na papieża.

W czwartek dla muzycznego kontrastu przeprowadzone zostaną warsztaty z hip hopu. Tu brylował będzie Łukasz "Wieczny" Wieczorek, który podzieli się też historią swojego nawrócenia. Koncert w tej nucie usłyszymy o godz. 19.

Będzie muzyka, ale również teatr. W poniedziałek 14 października o godz. 19 wystawiony zostanie spektakl "Dobry jak chleb" o św. Bracie Albercie Chmielowskim. To nawiązanie do twórczości także św. Jana Pawła II - dramat "Brat naszego Boga". Szczególnie najmłodszego widza przyciągnie przedstawienie na podstawie baśnie Braci Grimm. Zaprezentuje je w niedzielę 20 października "Teatrzyk Pierwszego Kontaktu". W przebieg spektaklu będzie zaangażowana też dziecięca publiczność.

Odpowiedzią na oczekiwania małżonków będzie spotkanie o chrześcijańskim kierowaniu płodnością. Poprowadzi je psycholog ks. Konrad Wójcik i małżeństwo - Magda i Piotr Pobikrowscy, specjalizujący się w zasadach Naturalnego Planowania Rodziny. To w sobotę 19 października o godz. 16.

Zwieńczeniem Dni Kultury Chrześcijańskiej będzie Msza Św. o godz. 12.15 w niedzielę 20 października. Po liturgii będzie koncert "Dar i Tajemnica" w wykonaniu Roberta Grudnia i Jerzy Zelnika. 

O Pionkowskich Dniach Kultury Chrześcijańskiej rozmawialiśmy z ks. Mariuszem Wincewiczem, proboszczem parafii NMP Królowej Polski w Pionkach.

Pionkowskim Dniom Kultury Chrześcijańskiej patronowało medialnie Radio Plus Radom.

Zapraszamy do nas:
stats counter