Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: bł. Władysław z Gielniowa
Dziś jest: 25 września 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Na gitarze w hołdzie Ojcu Świętemu

czwartek, 17 października 2019 09:08 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Wzięli gitary w ręce i zagrali ulubioną piosenkę oazową Świętego Jana Pawła II - kilkaset osób zebrało się na Placu Jagiellońskim w Radomiu, by odegrać 'Barkę na sto gitar'. Młodzi, przede wszystkim z Radomia, ale i z Opoczna, Drzewicy i Szydłowca uczczcili w ten sposób 41. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.

Na apel Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Radomskiej i Duszpasterstwa Akademickiego odpowiedzieli i ci, którzy pamiętają pontyfikat Papieża Polaka, i ci, którzy znają Go jedynie z archiwalnych taśm. Na twarzach zebranych rysował się uśmiech, serce rozpierała radość, a wokół czuć było obecność Ojca Świętego:

- Słabo go pamiętamy, bo byliśmy mali, ale o wyjątkowości i świętości, o Jego miłości do Polski i o tym, co Jan Paweł II zrobił dla naszej Ojczyzny i Kościoła, opowiadają nam nasi rodzice. Możemy też o nim dużo czytać w Internecie - mówią młodzi.

Po zawiązaniu wspólnoty, którą śpiewem i wspólnym tańcem poprowadziła Strefa JP II z Szydłowca, zebrani zagrali i zaśpiewali "Barkę". Jedni znają ją doskonale, inni ćwiczyli akordy w ostatniej chwili:

Modlitwie apelowej przewodniczył Ordynariusz Diecezji Radomskiej ks. biskup Henryk Tomasik. - To historyczny moment. Konklawe zdecydowało się na wybór kogoś, kto nie jest Włochem. [...] To był naprawdę wielki pontyfikat. Wielki pod względem teologicznym, wielki pod względem nauczania, wielki pod względem duszpasterskich wysiłków Ojca Świętego Jana Pawła II, by umacniać wiarę na całym świecie - mówi biskup:

- Podczas Apelu wspominamy szczególnie 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. Przypominamy sobie również słowa, które Papież wypowiedział na Westerplatte, ponieważ w tym roku obchodzimy także 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Naszej modlitwie towarzyszy młodzież ze wspólnoty Strefa JP2 z Szydłowca - mówi duszpasterz akademicki ks. Mariusz Wilk:

- Dziś w internecie porównuje się dwa wielkie wydarzenia, bo znawcy tematu wiedzą, że 16 października 1978 roku to dla Polski dwa wielkie wydarzenia: po pierwsze - wybór polskiego kardynała na papieża, po drugie - Wanda Rutkowska zdobywa Mount Everest. I można z tego wyłuskać jakąś wspólną treść, że Pan Bóg tak to wszystko układa w życiu człowieka, że pozwala nam się wspinać na wyżyny. I w życiu tych dwojga Polaków, to są właśnie te wyżyny - mówi duszpasterz.

Na zakończenie uczestnicy zaśpiewali Apel Jasnogórski. Spotkanie zakończyło ucałowaniem relikwii św. Jana Pawła II.

To nie koniec atrakcji. W najbliższą niedzielę, 20 października w parafii świętego Rafała na Ustroniu odbędzie się Wielki Test Wiedzy o Janie Pawle II.