Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia:
Dziś jest: 24 października 2020

Sanktuaria

Skarżyska Ostra Brama ma 30 lat

środa, 23 października 2019 13:37 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

- Dziękujemy Bogu za piękny pontyfikat Jana Pawła II - powiedział biskup Henryk Tomasik, który celebrował mszę świętą w kościele sanktuaryjnym Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. Wczoraj w całym Kościele obchodzono wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II. Tego dnia skarżyszczanie wspominali 30- lecie powstania sanktuarium maryjnego.

- Dzisiaj stawiamy pytania, co się stało z pięknym nauczaniem papieża-Polaka? Wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II jest zachętą do tego, aby sięgać po teksty papieskie i postawić pytania, jak realizujemy w swoim życiu testament Ojca Świętego - mówił ordynariusz radomski.

Wczoraj w skarżyskim sanktuarium odbyła się również Pielgrzymka Pracowników Policji i ich rodzin w roku 100-lecia powstania Polskiej Policji. - Dzisiaj dziękujemy Bogu za pracę Policji, za troskę o pokój społeczny. Gdyby był spokój w sercach, to Policja miałaby m,niej pracy. Tam, gdzie znika pokój w sercu, tam pojawiają się problemy. Prosimy Boga o Jego błogosławieństwo dla pracy policjantów - powiedział biskup Tomasik.

Na koniec celebrans nawiązał do 30-lecia powstania sanktuarium skarżyskiego maryjnego. - Dziękujemy za decyzję bp. Edwarda Materskiego, który chciał, aby tutaj powstała kopia wileńskiego sanktuarium. Dzięki pracy ks. kustosza Jerzego i parafian powstało to dzieło. Poświęcenia kaplicy dokonał wilnianin kard. Henryk Gulbinowicz - wspomniał ksiądz biskup.

25 października mija 5. rocznica wyniesienia kościoła sanktuaryjnego do godności Bazyliki Mniejszej przez papieża. W tym dniu można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

Skarżyska parafia MB Ostrobramskiej została erygowana 25 stycznia 1986 r. Pierwotna kaplica stanęła staraniem księży Stanisława Nowakowskiego i Adama Radzimirskiego. Budowa świątyni, prowadzona przez ks. Jerzego Karbownika, trwała w latach 1988-1995. Projektował ją Zbigniew Grządziela, a konstruktorem był Bogdan Ciok. Od początku zamiarem było zbudowanie obok kościoła wiernej repliki Ostrej Bramy z Wilna i zorganizowanie tu sanktuarium. Było to wówczas pragnienie wilnian, którzy musieli opuścić swe rodzinne miasto. Pierwszą Mszę św. w kaplicy, 22 października 1989 r., sprawował kard. Henryk Gulbinowicz, a kopię ostrobramskiego wizerunku ufundował bp Edward Materski. Obraz został ukoronowany papieskimi koronami 2 lipca 2005 r.