Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: NMP z góry Karmel - szkaplerz karmelitański
Dziś jest: 16 lipca 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Mały synod młodzieży

piątek, 08 listopada 2019 07:27 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. M.Gliszczyńska/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Duszpasterze młodzieży, ale i sama młodzież z całej Polski spotkają się w ośrodku Emaus w Turnie k. Białobrzegów. Dziś rozpocznie się XVII Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży.

Takie spotkania odbywają się co roku. Tym razem gospodarzem jest diecezja radomska. - Chodzi o to, by poznać duszpasterstwo lokalne. Cieszymy się, że spotkają się duszpasterze z 43 diecezji i ci księża - moi odpowiednicy w diecezjach - przywożą również swoich liderów. Rozmawiamy o bardzo różnych rzeczach. Owocem takiego spotkania jest właśnie program duchowy duszpasterstwa młodzieży. Rozmawiamy o tych wszystkich ogólnopolskich wydarzeniach, planujemy i trochę nadajemy kształt temu. To jest też spotkanie, podczas którego wymieniamy się doświadczeniami. U was się sprawdza to, to może byśmy zaaplikowali u nas, a my wam sprzedamy inny pomysł - mówi diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Mariusz Wilk.

Ks. Wilk określił spotkanie mianem "malutkiego synodu". - Stawiamy sobie pytania dotyczące tego jak ma wyglądać duszpasterstwo młodzieży, jak powinniśmy młodych zaangażować albo po prostu siedzimy i słuchamy i to młodzi nam mówią, czego by od nas oczekiwali. 

Podczas Forum poruszonych zostanie wiele ważnych tematów. Przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Marek Solarczyk zaprezentuje adhortację Christus Vivit. Będzie mowa o przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie w 2022 roku, ale i Niedzieli Palmowej przyszłego roku. Uczestnicy zapoznają się z programem duszpasterskim "Masz wiadomość".  - Będzie również sesja poświęcona temu jak być liderem i czego możemy uczyć się od świeckich korporacji. To też współczesny wyzwania Kościoła, czyli katolicy w gotowości. Będzie też taki bardzo bolesny temat jak odbudowywać osłabione zaufanie  i nadszarpniętą wiarygodność w kontekście różnych nadużyć ze strony duchownych - mówi ks. Wilk.

W sobotę uczestnicy Forum przyjadą do Radomia. W Zespole Szkół Muzycznych spotkają się m.in. z prezydentem Radosławem Witkowskim. Młodzież i księża z różnych stron Polski dowiedzą się więcej o Radomskim Czerrwcu. Obejrzą film Zaczęło się w Radomiu. Bp Henryk Tomasik powie o męczeństwie ks. Romana Kotlarza. Wieczorem natomiast odbędzie się Apel Młodych w duchu Taize. Więcej TU

Zapraszamy do nas: