Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Katarzyna Thomas, dziewica
Dziś jest: 05 kwietnia 2020

DIECEZJA RADOMSKA

10 lat posługi bp. Tomasika w Kościele radomskim

wtorek, 12 listopada 2019 13:09 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Dziesięć lat temu, dokładnie 12 listopada biskup Henryk Tomasik objął kanonicznie diecezję radomską. Dwa dni później odbył się uroczysty ingres do katedry. W 10. rocznicę tych wydarzeń, w czasie Dni Duszpasterskich, które dzisiaj się rozpoczęły w seminarium duchownym, księża modlą się za pasterza radomskiego.

- Nie jest przypadkiem, że miejscem świętowania tego jubileuszu jest gmach seminarium duchownego, bowiem pierwszym miejscem, które ksiądz biskup nawiedził był właśnie ten obiekt - powiedział rektor uczelni ks. Jarosław Wojtkun. - Wówczas padły słowa, które następnie ksiądz biskup powtórzył podczas ingresu: "Przyjmijcie Mnie", co spotkało się z gromkimi brawami. Ksiądz bp Edward Materski odczytywał te słowa trafnie, że był to znak jedności, woli trwania przy Nim. Dlatego niech te brawa wciąż trwają. Te słowa opisują styl posługi pasterskiej księdza biskupa Henryka - mówił dalej ks. Wojtkun:

Na koniec liturgii bp Henryk Tomasik podziękował za pamięć i modlitwę. - Dziękuję za życzliwość i podejmowanie zadań, które służą głoszeniu Ewangelii. Dziękuję za dar obecności i podejmowania wspólnych działań ku chwale Bożej i naszego diecezjalnego Kościoła - mówił ordynariusz radomski:

 

Ks. Łukasz Białas z parafii Świętego Mikołaja w Końskich od samego początku jest zaangażowany w duszpasterstwo młodych w diecezji radomskiej. - Dostrzegam duże serca księdza biskupa Henryka w stosunku do młodzieży. Oni sobie to cenią. Jednogłośnie podkreślają, że ordynariusz radomski jest osobą niezwykle szczerą, że będąc osobą medialną, pozostaje ludzki i ciepły w międzyludzkich relacjach. Dla młodych jest przyjacielem - powiedział ks. Białas:

 

Z kolei ks. Grzegorz Wójcik, proboszcz z Jedlińska ceni księdza biskupa Henryka za "ojcowskie podejście wobec księży". - Kiedy trzeba to upomni bratersko, kiedy trzeba, to pojawią się pochwały. Czas obecności w diecezji radomskiej księdza biskupa to czas konsekwentnej pracy duszpasterskiej, ze szczególnym naciskiem na duszpasterstwo młodych. Kiedy ksiądz bp Henryk słyszy słowo młodzież, od razu pojawia się uśmiech na jego twarzy. Ta forma duszpasterstwa jest niezwykle mu bliska - powiedział ks. Wójcik:

Natomiast ks. Paweł Gogacz, prefekt radomskiego seminarium duchownego powiedział, że biskup Henryk zwraca uwagę na człowieka i walczy o niego. - Można dostrzec w tym wszystkim troskę księdza biskupa, który prosi, by każda decyzja człowieka była zgodna z wolą Bożą - powiedział ks. Gogacz:

Bp Henryk Tomasik urodził się 4 stycznia 1946 roku w Łukowie. Studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Siedlcach. 31 maja 1969 roku w Siedlcach z rąk bp. Jana Mazura przyjął święcenia kapłańskie. Pierwszą placówką duszpasterską ks. Tomasika była parafia w Radoryżu Kościelnym, gdzie pełnił obowiązki wikariusza. W latach 1971-1974 odbył studia specjalistyczne na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Tam też w 1984 roku obronił doktorat z filozofii teoretycznej. Od 1974 roku ks. Tomasik wykładał filozofię i etykę w siedleckim seminarium. Był duszpasterzem akademickim oraz kapelanem siedleckiego Klubu Inteligencji katolickiej, którego był założycielem.

21 listopada 1992 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej ze stolicą tytularną Fornos Minore. Sakrę biskupią otrzymał w bazylice św. Piotra w Rzymie 6 stycznia 1993 r. z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II. 16 października 2009 r. papież Benedykt XVI mianował go biskupem diecezji radomskiej. Ingres do katedry radomskiej odbył się 14 listopada 2009 r.

Diecezjalna msza św. z okazji 10. rocznicy nominacji, kanonicznego objęcia diecezji i uroczystego ingresu bp. Henryka Tomasika będzie sprawowana w radomskiej katedrze 18 stycznia 2020 r. w przededniu imienin pasterza.

Zapraszamy do nas: