Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Felicjan, męczennik
Dziś jest: Czwartek, 29 października 2020

Sanktuaria

Procesja zawierzenia ulicami Skarżyska-Kamiennej

środa, 13 listopada 2019 14:45 / Autor: Radosław Mizera
fot. Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej
Radosław Mizera

W sanktuarium maryjnym w Skarżysku-Kamiennej trwają Dni Opieki, które towarzyszą przypadającemu 16 listopada odpustowi ku czci Matki Bożej Ostrobramskiej. Centralną Mszę św. będzie celebrował tego dnia abp Salvatore Pennacchio. Będzie to pierwsza wizyta nuncjusza apostolskiego w diecezji radomskiej. Sanktuarium, które jest wierną kopią sanktuarium wileńskiego, powstało z inicjatywy bp. Edwarda Materskiego, pierwszego ordynariusza radomskiego.

12 listopada Skarżysku-Kamiennej obchodzono rocznicę ogłoszenia Matki Bożej Miłosierdzia Patronką miasta. Z tej racji ulicami przeszła procesja zawierzenia, której przewodniczył ks. biskup Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

10 listopada spotkały się w Ostrej Bramie małżeństwa z diecezji radomskiej, które przeżywają w tym roku złote i srebrne gody oraz inne okrągłe rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa. Mszy świętej przewodniczył bp Adam Odzimek. Małżonkom zostały wręczone pamiątki.

Jutro o godz. 18.00 pielgrzymują alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu i rodziny powołanych, a w piątek maturzyści, Rycerze Kolumba i członkowie Kół Żywego Różańca.

W poniedziałek, 18 listopada odbędzie się Dekanalne Spotkanie Młodych z uroczystym wprowadzeniem relikwii bł. Karoliny Kóżkówny. W pozostałe dni przybędą m.in. pary niesakramentalne i małżonkowie przeżywający trudności małżeńskie (19 listopada), kolejarze (20 listopada), wolontariusze i pracownicy socjalni (21 listopada) i leśnicy Nadleśnictwa Skarżysko i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu (22 listopada).

O idei Dni Opieki, jak również relikwiach bł. Karoliny Kózkówny, które zostaną wprowadzone do kościoła sanktuaryjnego mówi kustosz ks. dr Jerzy Karbownik:

Ks. Karbownik szacuje, że w ciągu ostatnich 30 lat w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej pielgrzymowało blisko 2,5 mln pielgrzymów.

22 października 1989 roku ks. kard. Henryk Gulbinowicz dokonał poświęcenia kaplicy i intronizacji wizerunku Matki Bożej. Obraz jest darem ks. bp. Edwarda Materskiego, a namalowała go wilnianka Izabela Borowska. Koronacja obrazu odbyła się 2 lipca 2005. Wyróżnieniem dla tego miejsca jest utworzenie 17 maja 1992 roku Kapituły Ostrobramskiej. Tego dnia zostały sprowadzone do sanktuarium relikwie św. Rafała. 7 stycznia 2014 roku sanktuarium otrzymało tytuł bazyliki mniejszej dekretem papieża Franciszka. Uroczysta liturgia połączona z odczytaniem dekretu papieskiego odbyła się 25 października 2014 roku.

Wierni są dumni z bliskich związków sanktuarium z Janem Pawłem II, który jako wotum podarował Matce Bożej złoty różaniec i piuskę. Sanktuarium przechowuje także własnoręcznie napisany tekst przez papieża Polaka "Matce Miłosierdzia Skarżysko-Kamienną zawierzam". Powstał on z okazji ogłoszenia Matki Bożej patronką miasta w 1995 roku. Właśnie, na pamiątkę tego wydarzenia odbywa się corocznie procesja zawierzenia ulicami miasta z obrazem Matki Bożej Miłosierdzia.

Od wielu lat przy skarżyskim sanktuarium rozwija się działalność charytatywna. W Domu Miłosierdzia przy sanktuarium prowadzona jest m.in. jadłodajnia dla ubogich, która wydaje codziennie kilkadziesiąt posiłków, noclegownia dla bezdomnych, mieszkania chronione dla absolwentów szkół specjalnych, świetlica środowiskowa dla dzieci z rodzin alkoholowych i rozbitych. Dom prowadzi też rehabilitację osób niepełnosprawnych. W lipcu oddano do użytku Centrum "Ostra Brama" im. bł. Jana Pawła II. W nowej placówce znajduje się biuro informacji turystycznej, ponad 70 miejsc noclegowych, sklep z wypożyczalnią rowerów, kawiarnia-bar, świetlica i zespół pomieszczeń administracyjnych.