Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Weronika Giuliani, dziewica
Dziś jest: 09 lipca 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Kim jest nuncjusz apostolski?

piątek, 15 listopada 2019 16:24 / Autor: Weronika Chochoł
Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska
Weronika Chochoł

Najogólniej mówiąc jest to cząstka, znak i obecność Ojca Świętego w danym kraju. 

Abp Salvatore Pennacchio - nuncjusz apostolski będzie przewodniczył obchodom jubileuszu sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. A kim tak naprawdę jest nuncjusz? Najogólniej mówiąc jest przedstawicielem papieża w danym kraju. Misja nuncjusza apostolskiego ma charakter pastoralny. Jego zadania dotyczą po pierwsze Kościoła lokalnego w danym kraju, po drugie - władzy świeckiej. 

Jeśli chodzi o zadania wobec Kościoła lokalnego, to legat papieski reprezentuje papieża i z tego powodu informuje papieża o życiu i sytuacji danego Kościoła. Jego bardzo ważną funkcją jest również udzielanie pomocy wszystkim biskupom należącym do Konferencji Episkopatu danego kraju. Legat papieski przedkłada papieżowi ważne informacje dotyczące kandydatów na biskupów. O zadaniach nuncjusza apostolskiego mówi ks. Grzegorz Zieliński - doktor prawa kanonicznego i cywilnego: 

Nuncjusz apostolski ma również zadania wobec władzy świeckiej, jako reprezentant papieża - głowy Stolicy Apostolskiej: 

Abp Salvatore Pennacchio funkcję legata papieskiego w Polsce pełni od sierpnia 2016 roku. W najbliższą sobotę, 16 listopada będzie przewodniczył obchodom jubileuszu sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. Początek uroczystości o godz. 13.30. Będzie to pierwsza wizyta nuncjusza apostolskiego w diecezji radomskiej. 

Zapraszamy do nas: