Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Marcin I, papież i męczennik
Dziś jest: Wtorek, 13 kwietnia 2021

Wydarzenia

Zaangażowany w sprawy Boże i ludzkie. I tak od pół wieku!

poniedziałek, 25 listopada 2019 11:05 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

- Bądź księdzem mocno stojącym na ziemi, z głową zanurzoną w niebie i bądź dalej, aż do końca  p r a w d z i w y m  księdzem! - mówił ks. Józef Hernoga zwracając się do ks. prałata Jana Niziołka podczas Mszy świętej jubileuszowej. W niedzielę, 24 listopada ks. Jan Niziołek świętował pięćdziesięciolecie kapłaństwa. 

Ks. prał. Jan Niziołek urodził się 74 lata temu w Pełczycach w parafii Olbierzowice. W lata 1963-69 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu, a święcenia kapłańskie przyjął z rąk Sługi Bożego ks. bp. Piotra Gołębiowskiego. Pracował w parafiach: Cerekiew, Wrzos, Tarłów, pionkowskiej św. Barbary i Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu. Od 1984 roku wraz z mieszkańcami rozpoczął tworzenie parafii na radomskim Gołębiowie. Starania rozpoczęła budowa świątyni. 31 maja 1992 r. bp Edward Materski dokonał dedykacji świątyni na Gołębiowie. Od początku istnienia parafii aż do 2010 roku ksiądz prałat był jej proboszczem.

Parafianie o ks. Janie mówią: "Człowiek-dusza". Zwracają uwagę na jego otwartość, pracowitość i pobożność:

Sam jubilat podkreśla, że pięćdziesiąt lat minęło mu bardzo szybko. - Cieszę się, że zostałem księdzem, że dobrze odczytałem swoje powołanie. Nigdy nie spodziewałem się, że będę budował kościół, ale z Bożą i ludzką pomocą - udało się! Zdecydowanie mam za co dziękować Bogu - mówił w rozmowie z Radiem Plus Radom ks. prałat Jan Niziołek: 

Jubileusz połączony był z patronalnym świętem na Gołębiowie – Uroczystością Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Eucharystii przewodniczył Biskup Radomski Henryk Tomasik, natomiast homilie wygłosił ks. Józef Hernoga - pierwszy wikariusz parafii, który wraz z księdzem Janem Niziołkiem został oddelegowany do pracy na Gołębiowie z parafii Matki Bożej Miłosierdzia. Swoje słowo oparł na czterech literach napisu umieszczonego nad Jezusem wiszącym na krzyżu oznaczających Jezus Nazarejczyk Król Żydów. - To zdanie jest Ewangelią w Ewangelii. To streszczenie całej Ewangelii, a zarazem dobra nowina i program sensownego, pięknego życia dla nas. Spróbujmy więc przeliterować tę Ewangelię w Ewangelii, żeby odkryć program pięknego, chrześcijańskiego i kapłańskiego życia - zachęcał wiernych, a w każdej z liter znalazł odniesienie do życia i kapłaństwa ks. Jana Niziołka:

Z księdzem prałatem świętowali jego współbracia - ks. kan. Stanisław Bujnowski i ks. kan. L:eon Czerwiński. W parafialne dziękczynienie włączony został również ks. bp Henryk Tomasik, który w tym roku także obchodzi pięćdziesiątą rocznicę święceń kapłańskich. 

Na zakończenie Eucharystii poświęcona została pamiątkowa tablica, będąca wyrazem wdzięczności wszystkich parafian za posługę i poświęcenie ks. prałata dla parafii Chrystusa Króla. 

Całości homilii, która przez wiernych przyjęta została oklaskami wysłuchać można tutaj: