Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Filip Nereusz, prezbiter
Dziś jest: 26 maj 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Czuwam! Przyjdź, Panie Jezu!

niedziela, 01 grudnia 2019 00:00 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. Młodzi dla młodych (fb)
Jakub Szczechowski

Dziś rozpoczynamy Adwent. To czas czuwania w oczekiwaniu na powtórne przyjście Chrystusa.  Czuwanie nie oznacza jednak bierności, o czym mówił w "Kwadransie dla Pasterza" w Radiu Plus Radom ks. bp Henryk Tomasik.

- Czuwanie zakłada pewną treść. Najciekawszą interpretację czuwania daje nam św. Jan Paweł II podczas spotkania z polską młodzieżą na Jasnej Górze. Czuwam to znaczy jestem człowiekiem sumienia. Czuwam to znaczy czuję się odpowiedzialny za to wielkie dziedzictwo, któremu na imię Polska. Czuwam to znaczy eliminuję ze swojego życia zło i rozwijam dobro. Czuwanie chrześcijańskie to jest naśladowanie Matki Bożej - Jestem, pamiętam, czuwam. To jest spełnienie oczekiwań Chrystusa - Czuwajcie ze Mną. To jest także wypełnianie życia dobrem - powiedział biskup radomski.

Biskup Tomasik przekonywał, że czuwanie zakłada aktywność, dynamizm. - Czuwanie jest przeciwieństwem postawy biernej, rezygnacji, opuszczenia, zaniedbania. Potrzebna jest nie tylko forma, ale również treść. Treścią czuwania jest zatroskanie o to, by było miejsce dla Chrytusa. Chrześcijanin może powiedzieć tak: Czuję się odpowiedzialny za los Chrystusa w moim sercu, w mojej rodzinie, w moim środowisku i w mojej ojczyźnie.

Adwent wypełniony jest radością i głęboką nadzieją. - Chrześcijaństwo jest religią nadziei, bo mówi o życiu, o zmartwychwstaniu. Ewangelia jest ewangelią nadziei, bo mówi o miłosierdziu Bożym, o Chrystusie wybaczającym, czekającym, który wciąż daje szansę. Bardzo ważne jest, abyśmy w duchu wiary popatrzyli na teraźniejszość, ale także na przyszłość, a przyszłość to jest nasze przejście z tej ziemi do wieczności, a także przyjście Chrystusa. Pierwsi chrześcijanie z tęsknotą czekali na powtórne przyjście Chrystusa. Wołali Marana tha - Przyjdź, Panie - przypomniał ks. bp Henryk Tomasik.

Adwent rozpoczyna pierwsza niedziela po Uroczystości Chrystusa Króla, a kończy Wigilia Bożego Narodzenia. W kościołach w tym czasie sprawowane są roraty, czyli Msze Św. o Matce Bożej. Zwykle odprawiane są wczesnym rankiem. Msza Św. rozpoczyna się w ciemnej świątyni. Rozświetlają ją jedynie lampiony, które trzymają w rękach wierni. Adwent to także czas na osobiste nawrócenie. Pomocą w tym są rekolekcje, zakończone sakramentem pokuty. 

Zasadniczo Adwent dzieli się na dwa okresy: do 16 grudnia (czas szczególnego oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa na końcu czasów) oraz od 17 do 24 grudnia (czas bezpośredniego przygotowania do Uroczystości Narodzenia Pańskiego). 

Zapraszamy do nas: