Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: bł. Rafał Chyliński, prezbiter
Dziś jest: Czwartek, 02 grudnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Potrzebny sprzęt rehabilitacyjny

wtorek, 03 grudnia 2019 16:57 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Kolejną wypożyczalnię sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego planuje otworzyć Caritas Diecezji Radomskiej. - Zapotrzebowanie na tego typu sprzęt jest ogromne - powiedział ks. Robert Kowalski, dyrektor diecezjalnej Caritas.

Wypożyczalnia ma być otwarta przy sanktuarium maryjnym w Kałkowie-Godowie, gdzie od samego początku prowadzona jest prężna działalność charytatywna. W istniejących wypożyczalniach Caritas w Radomiu, Starachowicach, Drzewicy i Kozienicach można wypożyczyć łóżka, wózki inwalidzkie, koncentratory tlenu, materace przeciwodleżynowe. Dostępne są też chodziki i balkoniki, kule i laski.

- Obecnie mamy na stanie ok. 500 łóżek. Gdyby było ich dwa razy więcej, szybko zostałyby wypożyczone. Takie jest zapotrzebowanie na tego typu sprzęt. Dlatego kolejny taki punkt w diecezji byłby wyjściem naprzeciw potrzebom ludzi - opowiada ks. Kowalski.

Trafiający do wypożyczalni sprzęt Caritas kupuje dzięki wpływom z 1 procenta podatku, jaki przekazują tej charytatywnej organizacji mieszkańcy.

Polskie społeczeństwo starzeje się w zastraszającym tempie. Wynika to m.in. z wydłużania się czasu życia. W 2015 r. przeciętny wiek mężczyzny wynosił 73,6 lat, kobiety 81,6. W 2026 r. rozpocznie się dynamiczny wzrost liczby osób w wieku 80 lat i więcej, co będzie efektem wchodzenia w okres starości powojennego wyżu demograficznego.