Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Franciszek Salezy, biskup i doktor Kościoła
Dziś jest: 24 stycznia 2020

DIECEZJA RADOMSKA

W piątek po Bożym Narodzeniu obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych

27 grudnia 2019, 09:50 / Autor: Weronika Chochoł
fot. pixabay.com (StockSnap)
Weronika Chochoł

W piątek w oktawie Narodzenia Pańskiego - w tym roku 27 grudnia - tak jak w każdy piątek - obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Wyjątkiem są diecezje, a nawet parafie, w których została udzielona dyspensa zgodnie z przepisami prawa kanonicznego.

Jak wynika z Kodeksu Prawa Kanonicznego piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje w trzech przypadkach:

  • w piątki, w które wypada uroczystość
  • dni w randze uroczystości (np. piątek w Oktawie Wielkanocy)
  • gdy zostanie udzielona dyspensa zgodnie z przepisami prawa kanonicznego

- Oktawa Wielkanocy ma rangę uroczystości, a oktawa a oktawa Narodzenia Pańskiego ma rangę święta, co zostało określone w "Tabeli pierwszeństwa dni liturgicznych", zawartej w "Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza" w Mszale Rzymskim. Tak więc oktawa Narodzenia Pańskiego – mając rangę święta, a nie uroczystości – nie znosi obowiązku wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek - podkreśla ks. Paweł Rytel-Adrianik - rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Oznacza to, że w piątek w oktawie Narodzenia Pańskiego - w tym roku 27 grudnia - obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, chyba że została udzielona dyspensa zgodnie z przepisami prawa kanonicznego – podkreśla rzecznik Episkopatu Polski.

W wielu parafiach proboszczowie udzielili dyspensy. 

Zapraszamy do nas: