Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Franciszek Salezy, biskup i doktor Kościoła
Dziś jest: 24 stycznia 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Staropolskie kolędowanie. Finał festiwalu

27 grudnia 2019, 14:17 / Autor: Elżbieta Warchoł
za: Resursa Radom
Elżbieta Warchoł

Finał XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek Staropolskie kolędowanie - Radom 2019 odbędzie się w sobotę, 28 grudnia w Resursie Obywatelskiej.

Już o godz. 9 rozpoczną się eliminacje finałowe. Weźmie w nich udział 29 podmiotów wykonawczych wyłonionych podczas eliminacji rejonowych, które odbyły się w 8 miastach diecezji radomskiej. O godz. 15 zaprezentowany zostanie program kolędniczy Herody w wykonaniu Teatru Poszukiwań, a o godz. 17 rozpocznie się wielki finał. Wstęp jest wolny! O wydarzeniach finałowych XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek Staropolskie kolędowanie - Radom 2019 mówi Andrzej Przybylski z Resursy:

 

 Gwiazdą finału będzie Chór Duchowieństwa Diecezji Warszawsko-Bielskiej. Chór został założony z błogosławieństwa Jego Eminencji Sawy Prawosławnego Metropolity Warszawskiego całej Polski. Śpiewa podczas głównych świąt i ważnych wydarzeń Cerkwi Prawosławnej w Polsce. Tworzą go duchowni i dyrygenci diecezji, którzy na co dzień zajmują się śpiewem cerkiewnym w swoich parafiach. Chór kilkakrotnie śpiewał w Serbii, a także w Grecji, na Świętej Górze Atos, brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Mińsku, Międzynarodowym Festiwalu „Głas Pieczerskij" w Kijowie i Międzynarodowym Festiwalu Śpiewów Prawosławnych „Kołożskij Błagowiest" w Grodnie. W Międzynarodowym Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej prezentował się pięciokrotnie, zdobywając wyróżnienie w 2002 r., II miejsce w latach 2003 i 2006 oraz I miejsce w roku 2011. W wykonaniu chóru usłyszymy przepiękne prawosławne kolędy w kilku językach, m.in. starocerkiewno-słowiańskim, rosyjskim, ukraińskim i białoruskim.

XVIII Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek Staropolskie kolędowanie odbywa się pod honorowym patronatem Ordynariusza Diecezji Radomskiej Jego Ekscelencji ks. bp. Henryka Tomasika, Prezydenta Miasta Radomia Radosława Witkowskiego oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

Zapraszamy do nas: