Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Franciszek Salezy, biskup i doktor Kościoła
Dziś jest: 24 stycznia 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Członkowie Akcji Katolickiej przełamali się opłatkiem

04 stycznia 2020, 15:43 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Były życzenia, wspólny śpiew kolęd oraz okazja do podsumowań i planów na przyszłość - po raz kolejny na tradycyjnym spotkaniu opłatkowym spotkali się członkowie i sympatycy Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej.

Spotkanie opłatkowe w Centrum Ewangelizacyjnym "Zacisze" poprzedziła Msza Św. w kościele pw. Świętego Mikołaja w Jedlni koło Radomia. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp radomski Henryk Tomasik. - W czasie Bożego Narodzenia chcemy doswiadczać i przeżywać świętość Pana Boga, który objawia się w tym małym dzieciątku. To od św. Jana uczymy się postawy gotowości przyjęcia oczekiwanego Mesjasza [...]. To przyprowadzenie do Chrystusa dokonuje się w szczególny sposób przez apostolstwo wspólnotowe, a Akcja Katolicka jest szczególnym wzorem takiego apostolstwa - mówi biskup.

W diecezji radomskiej działa 18 parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej, które zrzeszają 318 członków. – Zasadnicza działalność dzieje się w parafiach. Ona jest bardzo różnorodna, w zależności od specyfiki i potrzeb poszczególnych wspólnot. Parafialne oddziały wydają gazetę parafialną, organizują festyny i inne imprezy integrujące parafie, prowadzą świetlice dla dzieci i młodzieży, organizują spotkania z ciekawymi ludźmi, podejmują działania charytatywne, często z parafialnymi oddziałami Caritas – mówi prezes DAK Teresa Połeć.

Akcja Katolicka organizuje także wydarzenia o charakterze ogólnodiecezjalnym. Są to np. coroczne Tygodnie Społeczne, Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej „Kocham moją Ojczyznę”, pielgrzymka rowerowa na Jasną Górę czy współorganizowanie regat żeglarskich oraz Marszu dla Życia i Rodziny, aby promować życie od poczęcia do naturalnej śmierci - mówi diecezjalny asystent DAK ks. Grzegorz Wójcik. - Akcja Katolicka pełni ważną misję w życiu diecezji radomskiej - dodaje:

– Zapraszam chętnych do naszego stowarzyszenia. To okazja do pogłębienia wiary, przeżycia wspólnoty. Tam, gdzie w parafii nie ma oddziału, a są chętni, zapraszamy do naszych oddziałów w parafiach, gdzie jesteśmy – mówi prezes.

- Działamy, zgłaszamy pomysły, propozycje, ale w łączności z hierarchią kościelną i zgodności z nauką Kościoła. Nasza działalność skupia się na aktywności świeckich, a nad duchową formacją czuwają asystenci kościelni, powoływani przez biskupa - dodaje.

Cała działalność opiera się na systematycznej formacji duchowej. - Mamy doroczne dwudniowe rekolekcje, rejonowe dni skupienia oraz comiesięczne spotkania formacyjne połączone z Mszą św. i katechezą - mówi prezes. - Nasze środowisko daje okazję poczucia radości działania, siłę swojej wiary, może się wykazać talentami, poczuć się żywym członkiem wspólnoty Kościoła. Udzielać się na rzecz Kościoła, Ojczyzny - mówi:

Na zakończenie Teresa Połeć przypomniała o obchodzonej w listopadzie zeszłego roku 10. rocznicy kanonicznego objęcia diecezji przez bp. Henryka Tomasika oraz jego uroczystego ingresu do radomskiej katedry. Już wtedy pojawiła się informacja, że uroczysty obchód zostanie połączony z imieninami pasterza. Msza św. w intencji Ordynariusza Diecezji Radomskiej odbędzie się 18 stycznia w Radomskiej katedrze o godz. 18.00.

Zapraszamy do nas: