Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: bł. Joanna Maria de Maille, wdowa WIELKI CZWARTEK
Dziś jest: Czwartek, 28 marca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Św. Michał Archanioł w Radomiu

czwartek, 10 lipca 2014 08:09 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Do Radomia przybyła kopia figury św. Michała Archanioła z groty objawień na wzgórzach Gargano w mieście Monte Sant’Angelo (Góra Świętego Anioła) we Włoszech. Znajduje się tam jedno z najsłynniejszych na świecie sanktuariów ku czci świętego Michała Archanioła. Do 11 lipca figura będzie przebywać w kościele św. Jana Chrzciciela.

Nauki do piątku będzie głosił ks. Sylwester Szwajca, michalita z Przemyśla. - Całemu temu nawiedzeniu towarzyszy nadzieja odnowy wiary. W świecie wielu doświadcza zła i zgubnego działania szatana. Dlatego chcemy wszystko odnowić w Chrystusie poprzez walkę, nie orężem, ale dobrem. Św. Michał wzywa nas, abyśmy stawali po stronie Boga - powiedział ks. Szwajca.

Do Radomia przybyła s. Krystyna Czubińska z Monte Sant’Angelo. - Ludzie szukają i pragną Boga. Dlatego tak wiele pielgrzymek przybywa do naszego sanktuarium. Ludzie chcą się pojednać z Bogiem - mówiła michalitka.

Podczas pobytu figury w parafii odprawiane są Msze św., w tym z modlitwą o uzdrowienie duszy i ciała oraz uwolnienie z nałogów, odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu, udzielane jest również błogosławieństwo osób starszych, chorych i dzieci. Wierni składają także akt oddania św. Michałowi Archaniołowi. - Modlę się w intencji naszego małżeństwa, które przeżywa kryzys. Rozstaliśmy się z żoną. Modlę się o jej powrót, aby dzieci miały pełną rodzinę - powiedział pan Marian, który uczestniczył w nawiedzeniu figury św. Michała Archanioła.

Idea peregrynacji figury po naszym kraju Polsce narodziła się w Zgromadzeniu św. Michała Archanioła popularnie zwanym michalitami. Chcieli oni, aby w ramach przygotowań do 100-lecia zgromadzenia, odwiedziła ona wszystkie polskie parafie, w których pracują michalici. O to, aby figura nawiedziła ich wspólnotę poprosiły także inne parafie, stąd od kwietnia ubiegłego roku nieustannie gości ona w kolejnych miejscowościach.

Oryginał św. Michała Archanioła z groty objawień jest dziełem włoskiego rzeźbiarza Andrea Sansovino. Została ona umieszczona w tym miejscu w 1507 r. Ma 130 cm wysokości, a wykonano ją w białym marmurze z Carrary. Przedstawia Księcia wojsk niebieskich w stroju legionisty rzymskiego, pod którego stopami leży pokonany szatan, przedstawiony pod postacią potwora o twarzy małpy.

Na przestrzeni wieków w grocie na wzgórzach Gargano czterokrotnie miały miejsce objawienia św. Michała Archanioła. Po raz pierwszy ukazał się on biskupowi tamtejszej diecezji w 490 r. mówiąc, że jest to miejsce jemu poświęcone, w którym przebaczane będą ludzkie grzechy. Drugie objawienie datowane jest na 492 rok, a kolejne na rok następny. Archanioł oznajmił wtedy biskupowi, po próbie poświęcenia groty, że sam już ją poświęcił razem ze swoimi aniołami. Wtedy biskup wraz z innymi wiernymi udał się do tego miejsca, gdzie zastali kamienny ołtarz, a nad nim krzyż. Odtąd grota św. Archanioła na Monte Gargano nosi tytuł Niebiańskiej Bazyliki, bowiem jest jedyną na świecie świątynią, która nie została nigdy poświęcona ludzką ręką.

Ostatni raz św. Michał ukazał się tam innemu biskupowi w 1656 r., kiedy ten prosił go o ochronę przed panującą wówczas we Włoszech epidemią dżumy. Archanioł polecił mu poświęcić kamyki pochodzące z groty, na których ma być wyżłobiony znak krzyża i dwie litery M.A. (Michał Archanioł). Według słów Archanioła ktokolwiek będzie posiadał i ze czcią przechowywał taki kamyk, uchroni się od choroby. Nie tylko miasto, ale wszyscy ci, którzy posiadali poświęcone kamyki, w krótkim czasie zostali uwolnieni od zarazy.