Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Przemienienie Pańskie
Dziś jest: 06 sierpnia 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Żyją obok nas, pracują i wykonują codzienne obowiązki, a przy tym służą Bogu i ludziom

środa, 29 stycznia 2020 12:54 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Mowa o osobach konsekrowanych, czyli zakonnicach i zakonnikach. 2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego będziemy obchodzić Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w 1997 r. Centralne obchody w diecezji radomskiej odbędą się 1 lutego w sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannie z racji trwającego w diecezji Roku Rodziny.

Bp Piotr Turzyński powiedział, że droga osób konsekrowanych w dzisiejszym świecie nie jest łatwa. - Proszę spojrzeć, że spada liczba zawieranych małżeństw. To samo dotyka zakonów. To kryzys cywilizacyjny człowieka. Wielu wybiera drogę bycia singlem. Dlatego ważne jest odkrywanie drogi powołania – powiedział ksiądz biskup na antenie Radia Plus Radom.

- Wśród nas żyją ludzie, którzy oddali się Bogu. Wiele im zawdzięczamy. Mam tu na myśli edukację, oświatę, czy uniwersytety, a nawet szpitale czy uprawę roli. To wszystko jest dziełem zakonów. W naszej diecezji mamy urszulanki, które prowadzą świetlicę dla dzieci, siostry ze zgromadzenia córek Maryi Niepokalanej, które prowadzą dom opieki dla osób terminalne chorych, ojców bernardynów, którzy prowadzą jadłodajnię dla ubogich, czy księży pallotynów, którzy prowadzą hospicjum a nawet siostry miłosierdzia, które prowadzą przedszkole. Są jeszcze siostry służki w Mariówce. My ich wszystkich potrzebujemy – powiedział bp Turzyński.

Siostra Joanna, kapucynka Najświętszego Serca Jezusa zanim wstąpiła do zakonu była zaręczona. - To była trudna decyzja. Planowałam iść inną drogą. Chyba to wymodliłam będąc we Włoszech. Dzień 2 lutego to okazja do podziękowania, że wybrałem taką drogę – powiedziała zakonnica.Brat Grzegorz Baczyński ze Wspólnoty Braci Chrystusa Cierpiącego dodaje, że habit włożył ponad 20 lat temu. - Bóg, nie wiadomo dlaczego, chyba tylko z miłości wezwał mnie do takiego życia - mówi brat Baczyński.

Ks. Piotr Walkiewicz, referent ds. życia konsekrowanego radomskiej kurii poinformował, że diecezjalne obchody osób konsekrowanych odbędą się 1 lutego w sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannie. - Miejsce naszych obchodów związane jest z przeżywanym rokiem duszpasterskim. W całym polskim Kościele poświęcony jest on Eucharystii, w naszej diecezji dodatkowo koncentrujemy się na problematyce rodzinnej. W związku z tym już dziś wdzięczni jesteśmy Księżom Filipinom ze Studzianny, którzy w tym szczególnym roku zapraszają nas do siebie, do Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej – powiedział ks. Walkiewicz.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 10.00. W programie jest Liturgia Godzin i konferencja. Po niej będzie adoracja Najświętszego Sakramentu. Następnie o godz. 11.30 rozpocznie się celebracja mszy świętej, której będzie przewodniczył biskup Henryk Tomasik. W trakcie liturgii odnowione zostaną śluby zakonne.

W diecezji radomskiej jest ponad ok. 400 osób konsekrowanych. Istnieje m.in. jeden zakon klauzurowy sióstr klarysek w Skaryszewie. W Polsce żyje ok. 32 tys. osób konsekrowanych.

Dodajmy, że obchodzone w Polsce święto Ofiarowania Pańskiego ma charakter zdecydowanie maryjny - stąd nazywane jest świętem Matki Bożej Gromnicznej. Nazwa pochodzi od gromów, przed którymi strzec miały stawiane podczas burzy w oknach zapalone świece. W kościele dokonuje się poświecenia gromnic przyniesionych przez wiernych.

Zapraszamy do nas: