Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski
Dziś jest: Wtorek, 23 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Pani Gromniczna, witamy Ciebie

niedziela, 02 lutego 2020 21:02 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Były Msza św., poświęcenie gromnic, pokaz tradycyjnych obrzędów oraz widowisko - w zabytkowym kościele św. Doroty z Wolanowa na terenie Muzeum Wsi Radomskiej odbyły się uroczystości Matki Bożej Gromnicznej.

Uroczystość rozpoczęła Msza św. w kościele z Wolanowa. Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego, na terenie której znajduje się skansen, ks. Mirosław Kszczot. Homilię wygłosił redaktor naczelny radomskiego "Gościa Niedzielnego" ks. Zbigniew Niemirski.

Święto Ofiarowania Pańskiego przypada czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu. To pamiątka ofiarowania Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej i dokonania przez Matkę Bożą obrzędu oczyszczenia. Według Ewangelii, Jezus, zgodnie z prawem żydowskim, jako pierworodny syn był ofiarowany Bogu w świątyni jerozolimskiej. Wtedy też starzec Symeon wypowiedział proroctwo nazywając Jezusa "światłem na oświecenie pogan i chwałą Izraela". Dlatego święto to jest bogate w symbolikę światła.

- Starzec, Symeon dostrzegł w Jezusie światłość. Dlatego dziś, gromnica jest symbolem przynoszenia do świątyni samego Chrystusa - mówi ks. Zbigniew Niemirski:

Po Mszy św. wierni rozświetlając gromnicami drogę przeszli do zagrody z Alojzowa, gdzie Zespół Ludowy "Korzenie" z Łaguszowa przedstawił tradycyjne obchody związane ze Świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Znak krzyża kopcony był na belce stropowej, ogniem rozświetlone zostały również okna zagrody a przyniesiony z kościoła płomień posłużył do rozniecenia domowego ognia w piecu:

Święto Matki Boskiej Gromnicznej miało wielkie znaczenie dla mieszkańców wsi. Procesyjnie wracając do wsi przynosili z kościoła do domów światło Chrystusa. W chałupach przeprowadzano szereg czynności, które miały odżegnywać zło i choroby od domów i ich mieszkańców. - Zależy nam na tym, aby każdy mieszkaniec Radomia, Mazowsza i całej Polski pamiętał o tradycjach - mówi dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej Ilona Jaroszek:

Podczas obchodów ogłoszone zostały też wyniki konkursu plastycznego na Najpiękniejszą Ozdobę Choinkową:

Na konkurs napłynęło ponad dwieście czterdzieści prac ze szkół podstawowych regionu radomskiego. Komisja dokonała ich oceny w dwóch kategoriach: Tradycyjna ozdoba choinkowa oraz Współczesna ozdoba choinkowa. Pierwsze miejsce w kategorii Współczesna ozdoba choinkowa otrzymała Julia Kozój ze Stowarzyszenia Aktywni na Targowej ze Skaryszewa:

Zespół Obrzędowy Korzenie, powstał w 2014 roku w Łaguszowie z inicjatywy: Marii Janeczek oraz Krystyny Krajewskiej. W swoim repertuarze posiada pieśni ludowe, zalotne, ballady, kolędy ipastorałki. Podczas występów odtwarza dawne zwyczaje i obrzędy wiejskie. Dzięki prężnej działalności oraz zaangażowaniu członków grupy, może pochwalić się wieloma sukcesami. W 2015 wziął udział w 31. Ogólnopolskim Przeglądzie Tańca Tradycyjnego w Rzeszowie, gdzie w kategorii pary taneczne zdobył II nagrodę. Zespół Obrzędowy 'Korzenie' z Łaguszowa opracował też widowisko Kusaki, za które zdobył I miejsce na 41. Ogólnopolskim Sejmiku Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie.