Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maciej Apostoł              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jóźwików, Sarbice
Dziś jest: Piątek, 14 maja 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Radomianie zaopiekują się chrześcijanami w Iraku

poniedziałek, 03 lutego 2020 15:44 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Radomianie z parafii Matki Bożej Częstochowskiej pomogą katolickiej wspólnocie w miejscowości Shekhan, położonej w północnej części Iraku. 5 lat temu została ona zniszczona przez bojowników Państwa Islamskiego.

Proboszcz parafii ks. Wiesław Lenartowicz powiedział, że wsparcie dla irackich chrześcijan jest częścią projektu realizowanego przez Rycerzy Kolumba, którzy od kilku lat finansują programy humanitarne w tym kraju. - Roboczy tytuł naszych działań to adopcja parafii. Zobowiązaliśmy się do utrzymania kontaktów ze wspólnotą w Iraku i podejmowania konkretnych działań pomocowych przez okres 2 lat. Zostały tam 104 rodziny wraz ze zniszczonym kościołem. Wiele rodzin chce wrócić do swoich domów. Chcemy im pomóc. Zachęcamy także inne parafie w naszej diecezji do podjęcia podobnych działań – powiedział Radiu Plus Radom ks. Lenartowicz, proboszcz parafii MB Częstochowskiej w Radomiu i kapelan Rycerzy Kolumba.

Parafia św. Józefa w Shekhan, która wchodzi w skład Chaldejskiego Kościoła Katolickiego, leży w północnej części Iraku nad rzeką Tygrys. W 2015 roku miasto zostało zniszczone przez bojowników Państwa Islamskiego. Sama parafia leży na terenie diecezji Mosul. Proboszczem w Shekhan jest o. Faris Yago. 

Przypomnijmy, że Rycerze Kolumba poinformowali pod koniec ubiegłego roku o przekazaniu 3 milionów dolarów na bezpośrednie finansowanie programów humanitarnych w Iraku. Dodatkowe 2,5 miliona dolarów mieli przekazać partnerzy rządowi. Łączna kwota przekazanego wsparcia miała wynieść 5,5 miliona dolarów.