Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Władysław z Gielniowa
Dziś jest: 25 września 2020
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

DIECEZJA RADOMSKA

Sumienia nie można zawiesić na wieszaku

niedziela, 13 lipca 2014 12:54 / Autor:

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, ks. abp Zygmunt Zimowski wezwał dziś w Częstochowie do życia w zgodzie z sumieniem. To pokłosie dyskusji toczących się w Polsce na temat relacji sumienia i prawa przy ochronie życia ludzkiego.

 

Przypomnijmy, że kilka dni temu marszałek Sejmu, Ewa Kopacz mówiła w jednym z wywiadów telewizyjnych: "Odłóżmy na bok sumienie. Jeśli sumienie nie pozwala mi służyć zgodnie z prawem, na rzecz dobra pacjenta, to wybieram inny zawód". A co mówi arcybiskup Zimowski? - Sumienia nie można odłożyć, zawiesić na wieszaku wraz z ubraniem, wchodząc do pracy, do biura, do szpitala. Chrześcijanin musi bezwzględnie słuchać głosu sumienia. Stanowi ono przecież obok Pisma Św. busolę naszego życia. Nie wolno nigdy i z żadnego względu działać wbrew sumieniu, zorientowanemu wolą Bożą. Czas próby polskich sumień trwa. Dokonuje się na naszych oczach - mówił dziś na Jasnej Górze ks. abp Zygmunt Zimowski. Przywołał też słowa Soboru Watykańskiego II: "sumienie jest głosem Bożym, który rozbrzmiewa w naszych sercach. Jest najtajnieszym ośrodkiem i sanktuarium człowieka".

Abp Zimowski przypomniał też o świętości życia.  Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia cytował św. Jana Pawła II, który zawsze zdecydowanie bronił życia od naturalnego poczęcia aż do naturalnej śmierci. Znamienne są jego słowa choćby z wizyty w Radomiu w 1991 roku, czy z poświecenia nowej kliniki kardiologii w Krakowie w 1997 roku: "Dziękuję z całego serca polskim lekarzom, pielęgniarkom i wszystkim przedstawicielom świata medycznego,  którzy Boże prawo stawiają ponad to, co dopuszcza prawo ludzkie. - Jakże te słowa św. Jana Pawła II są dzisiaj aktualne. Czy potrzebujemy jeszcze jakiejkolwiek dyskusji czy komentarza do jego nauczania. Wszyscy więc brońmy życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci i niech będą błogosławieni ci, którzy to czynią. Dziękuję w imieniu Kościoła  za świadectwo życia w prawdzie, zawsze zgodne z sumieniem - mówił ks. abp Zimowski.