Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Dionizy, biskup i męczennik
Dziś jest: 08 kwietnia 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Już wkrótce Światowy Dzień Chorego w szpitalach i kościołach

środa, 05 lutego 2020 16:22 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom (zdjęcie poglądowe)
Weronika Chochoł

Msza święta w intencji chorych oraz personelu, błogosławieństwo, spotkania z chorymi, ale również wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II.  W szpitalach diecezji radomskiej obchodzony będzie Światowy Dzień Chorego. 

Dzień Chorego na pokrzepienie

Światowy Dzień Chorego ustanowiony został 28 lat temu przez papieża Jana Pawła II i przypada 11 lutego. Rokrocznie centralne obchody odbywają się w innym miejscu świata. Pierwsze odbyły się w 1993 roku w Lourdes i częściowo w Rzymie, w 1994 roku gospodarzem światowych obchodów była Jasna Góra. Tegorocznym obchodom Światowego Dnia Chorego towarzyszyć będzie hasło: "Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię". 

Papież Franciszek w orędziu na XXVIII Światowy Dzień Chorego zwraca uwagę na Chrystusowe zaproszenie, skierowane zwłaszcza do osób chorych i cierpiących: "Jezus zaprasza was, abyście przyszli do Niego: «Przyjdźcie». W Nim bowiem niepokoje i pytania, które rodzą się w tej waszej “nocy” ciała i ducha, znajdą siłę do ich pokonania. Tak, Chrystus nie dał nam recept, ale swoją męką, śmiercią i zmartwychwstaniem uwalnia nas od ucisku zła."

Ojciec Święty kieruje swoje słowa również do pracowników służby zdrowia. Zwraca uwagę głęboki sens podejmowanej przez nich profesji. "Wasze działanie niech będzie stale nakierowane na godność i życie człowieka, bez jakiejkolwiek zgody na działania o charakterze eutanazji, wspomaganego samobójstwa, zaprzestania podtrzymywania życia, nawet wtedy, gdy stan choroby jest nieodwracalny" - pisze papież Franciszek.

Całość orędzia na tegoroczny Światowy Dzień Chorego przeczytać można tutaj.

Obchody Światowego Dnia Chorego w diecezji radomskiej

RADOM: 

Obchodom w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym na radomskim Józefowie przewodniczył będzie Biskup Radomski Henryk Tomasik. Tego dnia do szpitalnej kaplicy wprowadzone zostaną relikwie św. Jana Pawła II. Obchody rozpoczną się o godz. 11.00 Adoracją Najświętszego Sakramentu i uwielbieniem. Natomiast o godz. 12.00 sprawowana będzie Msza święta pod przewodnictwem ks. bp Henryka Tomasika. Podczas Mszy św. udzielone zostanie namaszczenie chorych, a także wprowadzone zostaną relikwie św. Jana Pawła II. 

Pacjentów w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym odwiedzi natomiast ks. bp Piotr Turzyński. O godz. 10.30 sprawowana będzie Msza św. z namaszczeniem chorych w szpitalnej kaplicy. Następie biskup Piotr spotka się z pacjentami niektórych oddziałów m.in urologii czy naczyniowego. 

Światowy Dzień Chorego obchodzony będzie również w Radomskim Centrum Onkologii na radomskim Wacynie. W szpitalnej kaplicy o godz. 11.30 sprawowana będzie Msza święta w intencji chorych, ich rodzin, a także pracowników lecznicy. 

W Szpitalu Psychiatrycznym im. dr Barbary Borzym przy ul. Krychnowickiej obchody odbędą się w środę, 12 lutego o godz. 9.30. Wraz z chorymi modlił się będzie ks. bp Piotr Turzyński. Po Eucharystii biskup spotka się z chorymi i pracownikami w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym na terenie szpitala.

REGION RADOMSKI:

Do udziału we wspólnej modlitwie zaproszeni są mieszkańcy Iłży. W kościele parafialnym Wniebowzięcia NMP o godz. 8.00 sprawowana będzie Msza św. w intencji chorych i z ich udziałem. Natomiast Msza św. w iłżeckim szpitalu sprawowana będzie o godz. 16.00. 

W intencji chorych będzie modlił się również Zwoleń. W szpitalu w Zwoleniu sprawowana będzie tradycyjna Msza św. o godz. 7.00. Natomiast o godz. 9.00 w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego sprawowana będzie Msza św. z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. 

O modlitewnym wsparciu dla osób chorych pamiętają również Pionki. W parafii św. Barbary przez cały luty trwa modlitwa różańcowa w intencji uzdrowienia chorych i przedłużenia ich życia.

W Kozienicach obchody Światowego Dnia Chorego rozpoczną się już w niedzielę, 9 lutego w parafii Świętego Krzyża. Tego dnia na Mszy św. o godz. 12.00 służbę liturgiczną pełnić będą wolontariusze i personel kozienickiego hospicjum domowego. Natomiast we wtorek, 11 lutego o godz. 18.00 sprawowana będzie Msza św. w intencji chorych z udzieleniem sakramentu namaszczenia. 

KOŃSKIE:

We wtorek, 11 lutego o godz. 19.00  w kaplicy Szpitala Specjalistycznego w Końskich sprawowana będzie Msza św. w intencji chorych. 

OPOCZNO:

W intencji chorych odprawiona zostanie Msza św. w Szpitalu Powiatowym w Opocznie. Do wspólnej modlitwy zaproszeni są chorzy, ich bliscy oraz personel lecznicy. Eucharystia sprawowana będzie o godz. 10.00. 

Zapraszamy do nas: