Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Władysław z Gielniowa
Dziś jest: 25 września 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Biskup o liczbach

poniedziałek, 14 lipca 2014 12:22 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

To jedno z najważniejszych wyzwań duszpasterskich - mówi biskup Henryk Tomasik, komentując najnowsze dane przedstawione przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. W diecezji radomskiej do kościoła w niedzielę chodzi średnio 38,6% katolików, do Komunii św. przystępuje 15,6% i są niższe od danych ogólnopolskich (39,1% i 16,3%).

Biskupa Henryka Tomasika niepokoi najbardziej postawa niektórych rodziców wobec dzieci, a jest to m. in. brak zatroskania o wychowanie religijne oraz brak udziału w niedzielnej Mszy świętej. - Bolejemy, że jest taka grupa rodziców. Dlatego jest to ogromne wyzwanie duszpasterskie. Zachęcam, abyśmy głębiej przeżywali niedzielną Eucharystię. Często wspominamy św. Jana Pawła II. Cieszymy się z pięknego pontyfikatu i kanonizacji, ale musimy przypomnieć też jego słowa, że "prawdą zasadniczą, nie tylko doktrynalną, ale równocześnie egzystencjalną jest, że Eucharystia buduje Kościół".

Biskup Tomasik odniósł się także do wzrostu liczby osób przystępującyh do Komunii św. - To ciekawy znak mówiący o pogłębionej formacji części naszych wiernych, że istnieje coraz większa grupa, która świadomie i w sposób pełny uczestniczy we Mszy świętej - powiedział biskup.

Z danych wynika również, że w ciągu ostatnich 10 lat grupa osób praktykujących regularnie zmniejszyła się o niemal 2 miliony osób. - Ale zapomniano, że ok. 2 mln Polaków wyjechało z kraju. To ważny fakt o którym nie mówi się w mediach w kontekście podawania liczby osób uczestniczących w niedzielnej Mszy świętej - zauważył biskup radomski.