Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: święci Jan Fisher, biskup, i Tomasz More, męczennicy              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kierz Niedźwiedzi, Majdów
Dziś jest: Wtorek, 22 czerwca 2021

Wydarzenia

Chrystus nadaje sens cierpieniu

wtorek, 11 lutego 2020 14:18 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

- Chrześcijanie od początku rozumieli, że chorzy są kimś wyjątkowym, że potrzebują pomocy, miłości i troski - mówił w homilii na Światowy Dzień Chorego bp Piotr Turzyński. Uroczyste obchody odbyły się dziś w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.

Obchody Światowego Dnia Chorego odbyły się po raz 28. Biskup Piotr Turzyński przewodniczył Mszy Świętej i odwiedził chorych na oddziałach neurologii, urologii i chirurgii naczyniowej. Na mszę świętą w kaplicy miejskiej lecznicy przybyli pacjenci, ich rodziny oraz personel medyczny.

W homilii bp Piotr Turzyński wspomniał postać św. Bernadety Soubirous, której w 1858 roku objawiła się Matka Boża w Lourdes. - W czasie jednego z objawień, Matka Boża każe Bernadetcie napić się ze źródełka i zanurzyć w nim rękę. To źródełko, które do dziś istnieje - cudowne źródło łask życia - mówił biskup. Objawienia w Lourdes rozpoczęły bardzo ważny wymiar życia Kościoła - modlitwę chorych, właśnie w Lourdes:

- Chrześcijanie od początku rozumieli, że chorzy są kimś wyjątkowym, że potrzebują pomocy, miłości i troski. Pan Jezus uzdrawiał chorych. Nie wszystkich uzdrowił, ale mamy w Ewangelii opisy, ile cudów dokonał. To znaczy, że Jezus spogląda miłosiernie na chorego człowieka - dodał. Ksiądz biskup modlił się zarówno w intencji wszystkich dotkniętych bólem i chorobą, a także za pracowników służby zdrowia oraz rodziny chorych.

Po mszy świetej biskup odwiedził pacjentów oddziałów neurologii, urologii i chirurgii naczyniowej. - To dla nas szczególny dzień, a wizyta biskupa radomskiego dodaje wiary i otuchy - mówią pacjenci:

Celem Światowego Dnia Chorego jest zwrócenie uwagi na obecność osób chorych pośród nas i potrzebę zaopiekowania się nimi. - Pacjent przychodząc do szpitala ma nadzieję być w dobrych rękach - mówi zastepca dyrektora do spraw pielęgniarstwa i średniego personelu medycznego Barbara Kwiatkowska:

Papież Franciszek w orędziu na XXVIII Światowy Dzień Chorego zwraca uwagę na Chrystusowe zaproszenie, skierowane zwłaszcza do osób chorych i cierpiących: "Jezus zaprasza was, abyście przyszli do Niego: «Przyjdźcie». W Nim bowiem niepokoje i pytania, które rodzą się w tej waszej “nocy” ciała i ducha, znajdą siłę do ich pokonania. Tak, Chrystus nie dał nam recept, ale swoją męką, śmiercią i zmartwychwstaniem uwalnia nas od ucisku zła."

Ojciec Święty kieruje swoje słowa również do pracowników służby zdrowia. Zwraca uwagę głęboki sens podejmowanej przez nich profesji. "Wasze działanie niech będzie stale nakierowane na godność i życie człowieka, bez jakiejkolwiek zgody na działania o charakterze eutanazji, wspomaganego samobójstwa, zaprzestania podtrzymywania życia, nawet wtedy, gdy stan choroby jest nieodwracalny" - pisze papież Franciszek.

Księża, tego dnia udzielają też sakramentu Namaszczenia Chorych.