Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Dionizy, biskup i męczennik
Dziś jest: 08 kwietnia 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Odszedł do domu Pana 27 lat temu

poniedziałek, 17 lutego 2020 15:06 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto za: Fundacja Bioelektroniki im. ks. prof. Włodzimierza Sedlaka
Elżbieta Warchoł

Był kapłanem, badaczem, uczonym, filozofem i twórcą teorii bioelektroniki, elektromagnetycznej teorii życia oraz pojęcia wszechpróżni. 17 lutego 1993 roku zmarł ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Ks. Włodzimierz Sedlak jest od 1991 roku Honorowym Obywatelem Miasta Radomia, autorem wielu książek, artykułów naukowych i popularnonaukowych o geologii, paleontologii, badaniach nad pochodzeniem życia, paleobiochemii i paleobiofizyki. Przyjaciele wspominają go jako nieprzeciętnego kapłana, katechetę, spowiednika i rekolekcjonistę. Do historii przeszedł również jako wspaniały kaznodzieja. Wspomina studentka, współpracowniczka i asystentka profesora- Joanna Kalisz - Półtorak:

 

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak, urodził się w 1911 roku w Sosnowcu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1935 roku w Sandomierzu. Pracował duszpastersko w Ćmielowie i Siennie. Od lat 60. XX wieku pracował naukowo w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W Radomiu zamieszkał w 1952 r. Prowadził badania interdyscyplinarne z zakresu paleontologii, geologii, archeologii, filozofii przyrody, antropologii, pochodzenia życia, paleobiochemii, ochrony środowiska. Stworzył bioelektronikę, naukę teoretyczną rozpatrującą życie w oparciu o kwantowe zjawiska zachodzące w organizmie. Przez wiele lat prowadził badania terenowe w Górach Świętokrzyskich, zwłaszcza na gołoborzach na zboczach Świętego Krzyża. Nauczał religii w radomskich szkołach średnich. Zmarł w 1993 r. Spoczywa na cmentarzu komunalnym na Firleju. Na budynku plebanii przy ulicy H. Sienkiewicza, w którym ks. Sedlak przez wiele lat mieszkał wmurowana jest pamiątkowa tablica. Imię profesora nosi też jedna z radomskich ulic na os. Planty.

Zapraszamy do nas: