Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Dionizy, biskup i męczennik
Dziś jest: 08 kwietnia 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Cysterskie Centrum Edukacji powstaje w Sulejowie

poniedziałek, 17 lutego 2020 15:24 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Rusza pierwszy etap prac w ramach Cysterskiego Centrum Edukacji, który powstanie w zespole klasztornym opactwa cysterskiego w Sulejowie. To jeden z najlepiej zachowanych zespołów cysterskich w kraju, będący zabytkiem architektury romańskiej.

Prace będą polegały na adaptacji na cele kulturalne budynku dawnego arsenału. Na parterze powstanie punkt informacji kulturalnej. Zostanie również wydzielona sala muzeum klasztornego w baszcie. Zasadnicza część placówki zlokalizowana będzie na poddaszu arsenału.

Na piętrze planowane jest umieszczenie biura dla instytucji związanych z opactwem, sali spotkań i siedziby bractwa rycerskiego.

Z kolei na poddaszu zostanie utworzone muzeum klasztorne. W ramach prac mają być odtworzone i poddane konserwacji polichromie.

W ramach przedsięwzięcia zostanie utworzona strona internetowa, która promować będzie nową ofertę. Przewiduje się też nieodpłatne udostępnianie starodruków, skanów i zdjęć dostępnych zbiorów w formatach cyfrowych.

Projekt jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020. Całkowita wartość projektu to 3,4 mln zł.

Początki opactwa w Sulejowie to 1176 r. W kapitularzu, który zachował cechy romańskie, znajdują się cenne eksponaty: wizerunek Kazimierza Sprawiedliwego, opata Schenkinga, unikalny tryptyk przedstawiający Trójcę Świętą z pierwszej połowy XVI w. oraz liczne szaty liturgiczne. Po skrzydle południowym pozostały fundamenty i ściana południowa, po zachodnim tylko fundamenty.

Kościół św. Tomasza Kantuaryjskiego został wzniesiony prawie w całości z piaskowca szydłowieckiego (mury zewnętrzne, elementy konstrukcyjne i dekoracyjne), reszta z cegły. Nad dawnym wejściem bocznym znajduje się romański tympanon z końca XII w. przedstawiający płaskorzeźbiony krzyż wczesnochrześcijański, po bokach którego jest słońce, księżyc i ptak jako symbole śmierci Chrystusa. Nad romańskim portalem wejścia głównego umieszczony jest maswerk z XIII wieku. Wnętrze jest późnoromańskie.

W 2012 r. cysterskie opactwo w Sulejowie zostało wpisane na listę Pomnik Historii.

Zapraszamy do nas: