Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Władysław z Gielniowa
Dziś jest: 25 września 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Dzień po pożarze

środa, 16 lipca 2014 14:18 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Budynek Muzeum Regionalnego, który znajduje się na terenie sanktuarium maryjnego w Kałkowie zostanie wyremontowany - poinformował kustosz tego miejsca ks. Zbigniew Stanios. We wtorek, 15 lipca drewniany obiekt uległ poważnemu zniszczeniu w wyniku pożaru. Na miejscu był bp Henryk Tomasik.

Przyczyna pożaru nie jest jeszcze znana, choć bardzo prawdopodobne jest, że w budynek uderzył piorun. Nad okolicą przeszła bowiem potężna burza. - Chcę podziękować wszystkim, szczególnie strażakom, którzy uczestniczyli w akcji ratowania naszego budynku. Dziękuję również biskupowi Henrykowi Tomasikowi i kanclerzowi kurii ks. Edwardowi Poniewierskiemu, którzy byli na miejscu zdarzenia solidaryzując się z naszą parafią oraz wszystkim wiernym za pomoc przy ratowaniu przedmiotów, które zdążyli wynieść z muzeum - powiedział ks. Zbigniew Stanios.

Górna część budynku została praktycznie zniszczona. - Na pewien czas zamieszkam w Domu Pielgrzyma. Proszę w tym miejscu o modlitwę, by pokonać wszelkie trudności. Będę wdzięczny również za ewentualne wsparcie materialne. Straty są duże, wynoszą one kilkadziesiąt tysięcy złotych - powiedział ks. Stanios.

Ogień objął drewniany budynek Muzeum Regionalnego, w którym mieści się również Izba Etnograficzna. Od 2012 roku jest tam także Izba Pamięci Przemysława Gosiewskiego, byłego wicepremiera i posła ziemi świętokrzyskiej, który zginął w katastrofie rządowego samolotu w Smoleńsku. Eksponaty zostały jednak wcześniej wywiezione do cystersów do Jędrzejowa. Stało się to w związku z tymczasową przeprowadzką do tych pomieszczeń obecnego kustosza. Ten miał tu mieszkać na czas przeprowadzenia remontu murowanej plebanii.

Twórcą miejscowego sanktuarium ks. Czesław Wala. Jest ono jednym z najczęściej odwiedzanych sanktuariów maryjnych w Polsce.