Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: bł. Władysław z Gielniowa
Dziś jest: 25 września 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Co Ci da DA?

wtorek, 25 lutego 2020 01:02 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

- Nasz dom jest otwarty i każdy może znaleźć tam to, czego potrzebuje i nie chodzi tylko o modlitwę - zaprasza duszpasterz akademicki ks. Mariusz Wilk. Warto zapamiętać ten adres - ul. Górnicza 2 w Radomiu. Dziś Duszpasterstwo Akademickie przeżywa swój odpust.

Kawa z modlitwą

Duszpasterstwo Akademickie spełnia wiele funkcji, podążając za potrzebami młodego człowieka. Nie może zatrzymać się dziś na pobożności, nawet na formacji religijnej. Musi czytać potrzeby młodych. - Dziś ludzie potrzebują drugiego człowieka - kogoś kto ich posłucha, wypije z nimi kawę, a potem - kto się z nimi pomodli i może poprowadzi - mówi ks. Mariusz. - Przyjmujemy człowieka takim jaki jest, jaki do nas przychodzi. Wiemy, że człowiek w wieku okołoakademickim przeżywa różnorakie konfilkty wewnętrzne, kształtuje swoją tożsamość, przeżywa też konkretne kryzysy rozwojowe. Tu potrzeba też od strony duchowej kształtować człowieka odpowiedzialnego, szczerego, silnego. Dbamy też o wizję człowieka nowego, ewangelicznego - dodaje ks. Arkadiusz Bernat z radomskiego DA,

Inicjatywy podejmowane przez DA są wynikiem wymiany pomysłów, wypracowywania ich przez duszpasterzy, ale przede wszystkim młodych. Jest grupa ok. 20 osób, która tworzy kalendarz duszpasterstwa. Ci odpowiedzialni i kreatywni ludzie zyskali nawet swój żartobliwy kryptonim GTW - Grupa Trzymająca Władzę. - Inaczej by się nie dało - przyznaje ks. Mariusz - My się regularnie spotykamy. Najpierw te rzeczy trzeba przemodlić, a potem przegadać. I te wszystkie inicjatywy są właśnie owocem tej współpracy. Doskonale widzimy, że jeśli my jako księża coś wymyślimy to ta robota nie idzie. My im towarzyszymy. To daje młodym ludziom przestrzeń do działania.

DA to wspólnota

Patrząc na bogatą ofertę duszpasterstwa można byłoby pomyśleć jak o dobrze zaopatrzonym supermarkecie. Sami młodzi nie czują się jednak "konsumentami", ale członkami pewnej wspólnoty. - Oprócz tworzenia i realizacji poszczególnych dzieł to mamy też kontakt ze sobą poza duszpasterstwem, spotykamy się, rozmawiamy o swoich problemach, o swoich potrzebach. Zawiązują się u nas DA znajomości, a nawet przyjaźnie. Tu chodzi też o spotkanie z drugim człowiekiem, równieź kształtowanie samego siebie, swojej wiary przez kontakt z drugim człowiekiem - podkreśla Mateusz Wydra, dla którego DA było też miejscem rodzenia się miłości. W październiku będzie bowiem mężem Oli, także związanej z Górniczą 2. 

Dla Łukasza Muchy DA jest odskocznią od codziennych wyzwań. Dużym owocem zaangażowania w duszpasterstwo są również dla niego nowe relacje, nieraz na tyle głębokie, że zasługują na miano przyjaźni. Weronika Pietrzyk chwali serdeczną atmosferę w Duszpasterstwie Akademickim i potwierdza zasadę "Przez żołądek do serca". - Bije od tych ludzi czysta przyjacielska miłość. W DA unoszą się też piękne zapachy gofrów, naleśników itd. Jest dobre jedzenie. Ten czas możemy zatem spędzić nie tylko na modlitwie, ale też na przyjacielskiej rozmowie przy bardzo dobrej kolacji.

 

Zacznij od obwarzanków

 We wtorek 25 lutego Duszpasterstwo Akademickie w Radomiu będzie przeżywało swój odpust. Kaplica DA jest bowiem pod wezwaniem Najśw. Oblicza Pana Jezusa. - Jak się wchodzi do nas do kaplicy, to trudno nie zauważyć oblcza Jezusa - wymownej twarzy Chrystusa, wwiercającej się w człowieka. Patrzą na nas te wielkie oczy Pana Jezusa. Ten obraz jest dziełem Ani Szostek. Serdecznie zapraszam na odpust. Nie może zabraknąć obwarzanków - zapowiada ks. Mariusz Wilk. O godz. 20 sprawowana będzie Msza Św. A po liturgii przyjdzie czas na wspólne celebrowanie ostatków.

 

Wielki Post

W każdy piątek o godz. 20 będzie można przeżyć akademicką drogę krzyżową oraz adorować Najśw. Sakrament. - Nie chcemy przegadać tych dróg krzyżowych. W tym roku każda z grup będzie prowadziła swoją drogę krzyżową - mówi ks. Mariusz Wilk. Natomiast 3 kwietnia wyruszy kolejna Ekstremalna Droga Krzyżowa. - Przygotowaliśmy pięć tras do Skrzyńska. To zmaganie się ze sobą, ze swoją słabością, ale przede wszystkim doświadczenie spotkania z Panem Bogiem - zaprasza ks. Arkadiusz Bernat.  Kilka dni wcześniej - w niedzielę 29 marca rozpoczną się rekolekcje, które poprowadzi dominikanin. Nazwisko poznamy wkrótce. Będzie też Noc Konfesjonałów, dedykowana studentom.

 

Kurs Alpha

To cykliczna propozycja dla tych, którzy chcą sięgnąć do żródeł, zacząć od początku. Kurs składa się z 10 spotkań. Zaczynają się od kolacji, potem jest wykład i czas na pracę w grupach. - Kurs służy rozwojowi duchowemu. Myślę, że skierowany jest przede wszystkim do osób, które raczkują w wierze, może są świeżo po nawróceniu, szukają swojej drogi, szukają Pana Boga. Moją motywacją nie było pogłębienie wiary, ale poznanie nowych ludzi, co też się stało. Pan Bóg mimo to działał i kurs dał mi też dużo duchowo - wyjaśnia Łukasz. - Dużo daje, że patrzymy na innycj ludzi i widzimy, że oni też mają te same problemy i nie jesteśmy w tym sami - mówi Weronika. Kolejna edycja kursu ruszy 16 marca

 

Akademicka Wspólnota Jonasza

Wspónota spotyka się w każdą środę. Początek to zawsze Msza Św. o godz. 19. - Dwa razy w miesiącu rozważamy Słowo Boże na najbliższą niedzielę, pracujemy w grupach. Raz w miesiącu mamy spotkanie formacyjne na jakiś określony temat. Zapraszamy specjalistów w danej dziedzinie. W ostatnią środę miesiąca modlimy się za jubilatów i solenizantów - opowiada o AWJ Mateusz.