Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Władysław z Gielniowa
Dziś jest: 25 września 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Zadanie przed Dniem Papieskim

piątek, 11 października 2013 11:18 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Trzeba iść drogami wyznaczonymi przez Jana Pawła II - powiedział biskup Henryk Tomasik.

Tym samym diecezja radomska przygotowuje się do Dnia Papieskiego. W Starachowicach zaplanowano koncert Chóru Kameralnego „Portamento", w Jedlni Letnisko i Pionkach odbędą się Biegi Papieskie a w Opocznie będą kremówki - ulubione ciastka Jana Pawła II.

Biskup Tomasik zachęcił wszystkich do szukania dróg, aby pogłębiać kontakt z Bogiem i nauczanie Jana Pawła II. - Trwajmy w dziękczynieniu za pontyfikat, beatyfikację i kanonizację Jana Pawła II. Dziękujmy za piękny program życia Ojca Świętego, który ukazywał, za dobro, które dokonało się w ludzkich sercach za pontyfikatu papieża-Polaka. Potrzebna jest też modlitwa za Jego wstawiennictwem o naszą wierność Chrystusowi. Przy okazji kanonizacji niech wrócą ponownie ważne treści nauczania papieskiego w grupach modlitewnych, formacyjnych, czy homiliach. Bo to nauczanie jest piękne. Kanonizacja zobowiązuje nas do pogłębienia znajomości nauczania Jana Pawła II - powiedział biskup radomski.

Bp Tomasik odniósł się też do inicjatywy Rodziny Szkół Jana Pawła II, która rozpoczęła już duchowe przygotowania do kanonizacji swojego Patrona. - Podczas pielgrzymki w Częstochowie ta rodzina otrzymała relikwie papieża-Polaka. Tym samym przekazanie relikwii rozpocznie ich peregrynację po parafiach, na których terenie znajdują się szkoły noszące imię Jana Pawła II. To piękny przykład duchowego przygotowania do kanonizacji - powiedział duszpasterz Rodziny Szkół Papieskich.

W ramach Dnia Papieskiego w diecezji radomskiej odbędzie się szereg inicjatyw. Przed kościołem przy ul. Granicznej w Opocznie kremówkami częstować będzie ks. Leszek Sokół. - Już po raz jedenasty właśnie w taki sposób obchodzić będziemy Dzień Papieski - mówi proboszcz parafii Nawiedzenia NMP w Opocznie. - Pomysł spodobał się parafianom. Chętnie przychodzą po Mszy, by częstować się kremówkami - dodaje. A zainteresowanie papieskimi ciastkami z roku na rok się zwiększa. Jedenaście lat temu wolontariusze rozdali 1,5 tysiąca papieskich ciastek, w tym ks. Leszek zamówił ich już 6 tysięcy. - Kremówek zawsze brakowało. Mam nadzieję, że tym razem wystarczy ich dla każdego - mówi. Przy okazji rozdawania kremówek zbierane będą dobrowolne datki, które Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia przeznaczy na stypendia dla zdolnej młodzieży.

Wiele parafii organizuje Apele Papieskie. Jeden z nich odbędzie się w parafii Jastrzębia. W programie m.in. inscenizacja słowno-muzyczna pt. "Dialog", rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego, adoracja w uprawie muzycznej przy relikwiach bł. Jana Pawła II i "Światełko do bł. Jana Pawła II".

Z kolei radomska parafia Świętej Rodziny zaprasza 13 października o 18.30 na wieczornicę. W programie nauczanie Jana Pawła II związane z dialogiem oraz sztuka dialogu z Bogiem, drugim człowiekiem i samym sobą.

W piątek, 11 października uczniowie PSP nr 34 przed kościołem garnizonowym w Radomiu (od 14.00) czytać będą teksty bł. Jana Pawła II. - Z racji Dnia Papieskiego stypendyści będą przede wszystkim aktywnie uczestniczyć we Mszach św. w swoich parafiach oraz opowiadać o Fundacji i kwestować. Organizują również apele w swoich szkołach, np. w szydłowieckim liceum. Niektórzy angażują się w większe akcje. W parafii pw. św. Wawrzyńca w Kunicach po wszystkich Mszach św. będzie czuwanie połączone z występami chóru im. Jana Pawła II. W Jastrzębi podczas Apelu Papieskiego zostanie rozstrzygnięty konkurs fotograficzny - mówi Ewa Mężyk, przewodniczącą diecezjalnej komisji stypendialnej.

W Jedlni-Letnisko już po raz drugi odbędzie się charytatywny bieg pod hasłem "Bieg dla Jana Pawła II - Bądź Świętym". Zawodnicy będą mogli startować w trzech kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa, gimnazjum, dorośli. Jak rok temu, dla uczestników biegu przewidziano okolicznościowe koszulki. Spotkanie o 14.15 w kościele parafialnym.

Bieg Papieski odbędzie się też w Pionkach. Uczestnicy pobiegną pięć kilometrów Puszczą Kozienicką. - Piękne lasy, piękna droga Tomalowa. Wszystko jest dokładnie wymierzone. Można powiedzieć, że to trasa prawie atestowana. Widzę, że zapisują się licznie ludzie i może to być rekord frekwencji - mówi organizator biegu, ks. Piotr Popis. Bieg główny ruszy o godzinie 13, natomiast od godziny 12 na krótszych trasach będą ścigać się dzieci z przedszkoli i podstawówek. Start tradycyjnie zorganizowany zostanie przy siedzibie Nadleśnictwa Kozienice przy ul. Partyzantów 62 w Pionkach. Nie zabraknie akcentów papieskich. Zawodnicy ubrani będą w żółte koszulki - dar od Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Każdy będzie mógł delektować się również papieską kremówką. Natomiast na mecie uczestnicy odmówią dziesiątkę Różańca Św. oraz wysłuchają fragmentów homilii Jana Pawła II. Będzie też prezent od leśników: grochówka i pieczone ziemniaki.

Przed kościołami i na ulicach wolontariusze będą zbierać ofiary na Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia", która funduje stypendia uzdolnionej, a niezamożnej młodzieży pochodzącej z niewielkich miejscowości.

13 października w katedrze Opieki NMP w Radomiu o godzinie 20.00 Mszy Świętej będzie przewodniczył Ksiądz Biskup Henryk Tomasik. Wcześniej z okazji Dnia Papieskiego w Zespole Szkół Muzycznych imienia Oskara Kolberga w Radomiu wystawiony zostanie spektakl "Uwewnętrznienie. Mysterium" na podstawie hymnów maryjnych Romana Brandstaettera w reż. Jerzego Stępkowskiego.