Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Fatimska              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Mnin
Dziś jest: Czwartek, 13 maja 2021

Wydarzenia

Radom pamięta o Świętym Królewiczu

środa, 04 marca 2020 21:22 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Radom i Diecezja Radomska obchodzą dzisiaj uroczystość św. Kazimierza, królewicza, patrona diecezji i miasta Radomia. Centralna Msza św. odpustowa odbyła się w Bazylice Mniejszej św. Kazimierza na Zamłyniu w Radomiu. Mszy Św. przewodniczył biskup senior Adam Odzimek, a homilię wygłosił biskup radomski Henryk Tomasik.

Na początku Eucharystii, ksiądz biskup Adam Odzimek przywołał postać św. Kazimierza Królewicza jako człowieka wielkiej wiary:

- 4 marca 1484 roku w Wilnie umierał królewicz Kazimierz. Umierał ten, który był dla nas wielką ostoją, ostoją także dla obecnych czasów - powiedział bp Odzimek.

W homilii biskup radomski nawiązał do przykładu Sługi Bożej Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Podkreślił, że jak "św. Kazimierz pokazał swoim życiem zakorzenionym w wierze, że miłość może być szlachetna i czysta, że prawdziwa wielkość idzie w parze z pokorą i prostotą serca, taką drogą szedł też św. Kazimierz":

- Obchodząc doroczne uroczystości kazimierzowskie, pragniemy uczyć się tych wartości i pielęgnować je w codziennym życiu osobistym i społecznym - mówi Pasterz Kościoła Radomskiego. Ordynariusz Diecezji Radomskiej podkreślił, że św. Kazimierz kierował się w życiu trzema cnotami: miłością, pokorą i szlachetnością. - Przyszły święty kierował się wiarą i w duchu wiary spełniał praktyki pokutne - rozdawał jałmużnę, pościł, sypiał na podłodze, nosił włosienicę, często skracał czas przeznaczony na sen i nocami wymykał się z pałacu, aby modlić się u drzwi kościołów - dodaje biskup.

Szczególne miejsce w życiu św. Kazimierza zajmowała Matka Boża. To do Niej, królewicz Kazimierz modlił się i wypraszał łaski. - "Dnia każdego, Boga mego Matkę, duszo wysławiaj" - to była pieśń, która była wyrazem miłości do Matki Najświętszej, ale to także był program życia, bo w tej właśnie pieśni prosił o cnoty, o cechy prawdziwego chrześcijanina. Ordynariusz przypomniał, że i w życiu kardynała Stefana Wyszyńskiego Matka Boża odgrywała wyjątkową rolę. - Nad moim łóżkiem wisiały dwa obrazy: Matki Bożej Częstochowskiej i Matki Bożej Ostrobramskiej. Po obudzeniu przyglądałem się Tej - Czarnej i Tej - Białej. Jako młodego chłopca, zawsze zastanawiało mnie, dlaczego Jedna jest biała, a Druga czarna? - słuchamy w homilii.    

Przypomnijmy, od 1983 r. św. Kazimierz jest patronem miasta Radomia, natomiast diecezji radomskiej od 1992 r. W 2002 r. w Radomiu odbyły się uroczystości jubileuszowe 400. rocznicy kanonizacji św. Kazimierza. Od 1994 roku uroczystości patrona miasta i diecezji obchodzone są w patronalnym kościele św. Kazimierza w Radomiu, który w 2003 r. został wyróżniony przez Jana Pawła II tytułem Bazyliki Mniejszej.Św. Kazimierz był synem króla Polski Kazimierza Jagiellończyka.

 W uroczystościach udział wzięli m.in. wiceprezydent Radomia Karol Semik, reprezentacja radomskich radnych, Rycerze Kolumba, Bractwo Kurkowe, poczty sztandarowe szkół średnich i stowarzyszeń kościelnych.