Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: święci męczennicy Kosma i Damian
Dziś jest: 26 września 2020
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

DIECEZJA RADOMSKA

Akcja Katolicka solidarna z prof. Chazanem

piątek, 18 lipca 2014 12:59 / Autor:

Akcja Katolicka Diecezji Radomskiej włącza się w protest przeciw zwolnieniu prof. Bogdana Chazana ze stanowiska dyrektora Szpitala im. św. Rodziny w Warszawie. Kilka dni temu list w tej sprawie do prezydent Warszawy, Hanny Gronkiewicz - Waltz wysłała prezes Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej, Halina Szydełko.

 

Halina Szydełko oceniła, że zwolnienie prof. Chazana było "decyzją złą i niegodziwą". Zarzuciła prezydent Warszawy koniunkturalizm polityczny, godzenie w dobro pacjenta i próbę łamania sumienia. Prezes Akcji Katolickiej powołała się na św. Jana Pawła II: "Chciałoby się przytoczyć w tym miejscu wielkie wołanie św. Jana Pawła II z roku 1994 o to, że „w Polsce potrzebni są ludzie sumienia”, ale obawiam się, że jest to „głos wołającego na puszczy”, przed którym Pani, i Pani klasa polityczna zatyka uszy zatracając własne sumienia, pogrążając się w świecie antywartości, a co gorsze ciągnąc za sobą rzesze ludzi ubezwłasnowolnionych miażdżącą propagandą".

Z listem tym w pełni zgadza się radomska Akcja Katolicka. - My jako Akcja Katolicka Diecezji Radomskiej także podzielamy tę troskę o wolność sumienia w naszej Ojczyźnie, chcemy przyłączyć się do tego protestu i solidaryzować się ze wszystkim lekarzami, którzy pragną kształtować swoje sumienie w oparciu o przykazania Boże, o Ewangelię. Dziękujemy wszystkim lekarzom z naszej diecezji, jak również z naszej Ojczyzny, którzy w swojej pracy kierują się Ewangelią, kierują się wskazaniami Katechizmu Kościoła Katolickiego, kierują się miłością do Pana Boga i do drugiego człowieka, do każdego człowieka - mówi wiceasystent diecezjalny Akcji Katolickiej i kapelan szpitalny, ks. Grzegorz Wójcik.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

 

 

List do Prezydent Warszawy Pani Hanny Gronkiewicz-Waltz

 

 

Akcja Katolicka w Polsce z głębokim ubolewaniem przyjęła Pani decyzję w sprawie zwolnienia prof. Bogdana Chazana ze stanowiska dyrektora Szpitala im. św. Rodziny w Warszawie. Pani kara dotknęła człowieka nie wyrażającego zgody na zabicie drugiego człowieka.

Jest to decyzja zła i niegodziwa. Zła, gdyż powodowana koniunkturą polityczną Pani ugrupowania, gwałtownie szukającego tematów zastępczych wobec ważniejszych i trudniejszych spraw, jakie dzieją się w naszym kraju. Zła, gdyż pozbawiająca placówkę zdrowia dobrego dyrektora – doskonałego fachowca, akceptowanego przez zespół pracowników, szanowanego i cenionego przez pacjentów. Zła gdyż dyskredytująca prawo człowieka do postępowania zgodnie z głosem sumienia.

Niegodziwa, gdyż godzi w dobro pacjentów. Pozwolę sobie zacytować w tym miejscu opinię prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej, który powiedział:

„Z bólem serca przyjmuję tę wiadomość, że warszawianki zostały pozbawione 70 tysięcy złotych, które mogłyby być zużyte na leki, środki opatrunkowe, a teraz pozbawione są opieki wyśmienitego, światowej klasy fachowca, to znacznie większa kara niż te 70 tysięcy.”

Niegodziwa, bo decydując się na nią podjęła Pani próbę łamania ludzkiego sumienia, które to praktyki, wydawać by się mogło nie powinny mieć miejsca w demokratycznym państwie prawa, gdyż tak bardzo są charakterystyczne dla systemów totalitarnych.

Niegodziwa, bo wpisuje się Pani w kampanię kłamstwa próbującą przekonać opinię publiczną, że deklaracja sumienia jest czymś złym dla człowieka. Niegodziwa, bo otwiera Pani drogę kariery dla lekarzy bez sumienia, którzy są rzeczywistym zagrożeniem dla pacjentów.

Chciałoby się przytoczyć w tym miejscu wielkie wołanie św. Jana Pawła II z roku 1994 o to, że „w Polsce potrzebni są ludzie sumienia”, ale obawiam się, że jest to „głos wołającego na puszczy”, przed którym Pani, i Pani klasa polityczna zatyka uszy zatracając własne sumienia, pogrążając się w świecie antywartości, a co gorsze ciągnąc za sobą rzesze ludzi ubezwłasnowolnionych miażdżącą propagandą.

Nie mam nadziei, aby ten list był w stanie zmienić Pani decyzję, ale pokładam głęboką ufność, że właśnie głos sumienia integralnie związany z każdą istotą ludzką, będzie Pani przypominał o granicach, których nie powinien przekraczać człowiek deklarujący przywiązanie do Boga, człowiek pragnący cieszyć się szacunkiem drugiego człowieka, po prostu – przyzwoity człowiek.

 

Halina Szydełko, Prezes Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej